Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze
    Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze

    Inaugurace? Nikoliv. Byli jsme svědky pohřbení Deep State. Osvobození lidstva přechází do nové fáze

  • Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi
    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

  • Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu
    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

  • Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?
    Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?

    Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

Čína: Velmoc roste obřím tempem. Čísla, ze kterých se tají dech. Sedmnáctinásobné výnosy od začátku milénia? Předsudky jsou minulostí. Seznamte se s novým vůdcem. Může se Západ ještě probudit?

Pavel Rjabov je ohromen ekonomickým vzestupem současné Číny, jejž dokládá až šokujícími čísly, a má jasno o tom, kdo bude v dohledné době světovým lídrem

Výjimečnost současné Číny spočívá v tom, že tempo jejího rozvoje je tak neuvěřitelné, že téměř všechny aktuální informace a zejména analýzy se stávají již v době jejich vydání v podstatě zastaralými! Jestliže v některých zemích všechno dlí v nepohnutosti jako na hřbitově a desetiletí se v makroekonomických a technologických aspektech nic podstatného nemění, v Číně je všechno jinak.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Čína porušuje všechny ustálené šablony a stereotypy. Jak je to možné?

Mylné představy o Číně

Existuje poněkud mylná představa, že veškerá prosperita v Číně, k níž došlo v posledních letech, je dílem zahraničních technologií, kapitálu a výroby a odvíjí se na principu outsourcingu. Jednoduše řečeno, Čína je údajně jakousi globální výrobnou pro celý svět a všechno, co se tam děje, závisí přinejmenším na souhlasu USA, Japonska a Evropy.

Existuje také určitý mentální předsudek v paušálním nedůvěřivém postoji k „čínské kvalitě“, přitom se zapomíná na to, že 70 až 85 procent produkce v některých high-tech oborech vzniká v Číně a v regionech kontrolovaných Čínou. Pokud zahrneme Tchaj-wan, jde už o 90 procent světového trhu s high-tech technologiemi.

Ne všechna práva duševního vlastnictví náleží Číně, to je pravda. Ale je třeba si uvědomit, že Čína před pouhými pěti lety nebyla tatáž Čína jako dnes. A pokud budeme srovnávat 15 nebo 20 let zpátky, potom tím spíše. Většina stereotypních názorů na Čínu totiž pochází z 90. let minulého století, nebo z počátku nového tisíciletí.

Další mylná představa je, že čínská ekonomika je plně orientovaná na vývoz. Učiňte hranice USA nebo Evropy neprostupnými nastavením celních poplatků nebo jiných ochranářských opatření – a Čína se zhroutí.

Takže, o čem tu mluvíme?

Výnosy všech čínských průmyslových společností za rok 2016 (údaje za rok 2017 se objeví v srpnu roku 2018) činí 17,4 bilionů dolarů, v porovnání s 5,3 biliony v roce 2007 a 1 bilionem v roce 2000. Za 16 let se výnosy zvýšily více než sedmnáctkrát! Abychom to uměli docenit, uveďme, že výnosy všech průmyslových podniků v Rusku za stejný rok 2016 činily 675 miliard dolarů – a 665 miliard za rok 2007.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Je pravda, že tempo ekonomického růstu v Číně se od roku 2014 zpomaluje, ale musíme si uvědomit, jaký je objem ekonomického výkonu, a ten je třeba zpracovat a najít nová kritéria pro hodnocení a stanovení přiměřenosti. Průmyslový cluster v Číně již dvakrát převyšuje americký, evropský a japonský dohromady.

Zahraniční kapitál v Číně a závislost na exportu

Pokud jde o zahraniční podíly, na oněch 17,4 bilionech výnosů se čínské společnosti se zahraničním kapitálem podílejí pouze 2,2 biliony, neboli 13 %, a dalších 1,5 bilionu tvoří čínské společnosti registrované v Hongkongu, Macau a Tchaj-wanu.

Důležité je ovšem obrátit pozornost na to, že podíl zahraničních firem v Číně klesl z téměř 22 % v roce 2007 na 13 % v roce 2016. Čína za léta 2009 až 2014 navýšila výnosy čistě čínských společností z 5,6 bilionů na 13,6 bilionů dolarů, což je 8 bilionů dolarů přírůstek. Čili celý zahraniční byznys, který se tu usazoval po desetiletí (od konce 80. let do současnosti), tvoří necelé 2 biliony ročně, přitom Čína v zahraničí založila téměř 4 průmyslové komplexy během pěti let, a to nepočítáme společnosti registrované v Hongkongu a Macau.

Takový je výsledek státem řízené ekonomiky v Číně.

Pouze jediná čínská mega-korporace Huawei Technologies má výnosy 93 miliard dolarů (více než technologická produkce v celém Rusku), přitom jde o společnost, o níž ještě v roce 2007 nikdo nevěděl. A v Číně je také Lenovo, Xiaomi, Meizu, BBK (což je Oneplus / Oppo / Vivo), ZTE, LeeCo, Blu a mnoho dalších světových společností. Zato Rusko má Rosnano a Čubajse. A Česká republika Agrofert a Babiše.

A „exportní zaměření“? Jedná se o zhruba 1,8 bilionů ročních výnosů pro průmyslové čínské společnosti, což představuje něco málo přes 10 % z výnosů v celé Číně. Jenomže export čistě čínských společností tvoří pouze 5%, zbytek jde na domácí trh, zatímco zahraniční společnosti z Číny vyvážejí až 30% své produkce (dříve polovinu).

Podíl vývozu na tržbách průmyslových podniků se trvale snižuje a je více než dvakrát nižší než v polovině nultého desetiletí.

Výsledky

  1. Čína provádí politiku aktivního nahrazování dovozu vytvářením průmyslových komplexů úplného výrobního cyklu – od nýtů, šroubů a pryžových přezůvek až po kosmické aparáty, high-tech počítače a multimediální techniku, vojenskou techniku a strojírenskou výrobu.
  2. Čína je v roce 2018 prakticky nezávislá na zahraničních technologiích a v případě potřeby může vyrábět cokoli doma.
  3. Čína minimalizuje exportní orientaci a aktivně rozvíjí domácí trh. Vývoz čínských společností tvoří pouze 5% jejich výnosů. V určitém ohledu je nyní zahraniční trh pro Čínu nevýznamný.
  4. Čína odmítá politiku přilákání zahraničního kapitálu, ruší závislost na západních technologiích a výrobu plagiátů, agresivně investuje do vědy a techniky a rozvíjí svou vlastní high-tech výrobní základnu.Výsledky jsou viditelné pouhým okem.Mohl bych uvést stovky čínských firem z oblasti obrábění, strojírenství a dopravy, ale názvy by nikomu nic neřekly, protože jsou zcela orientovány na domácí trh.
  5. Během uplynulých 10 let zaznamenala Čína značný pokrok v kvalitě vlastních výrobků. Je samozřejmě stále co zlepšovat, ale primitivní levné padělky jsou už minulostí a kontrola kvality se blíží evropské úrovni. Dejte Číně další 7-10 let a kvalitou své výroby se stane vzorem pro Německo. Kultura výroby a s ní spojená kontrola kvality se rychle rozvíjejí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Osobně jsem kvalitativně přehodnotil svůj postoj k čínským značkám a mnohá zařízení k počítačům a bicyklům objednávám v Číně (zejména originální čínské značky), protože chápu, že právě Čína bude příštích 10 let určovat světové technologické trendy.

Zapomeňte na USA a seznamte se s novým vůdcem. Čína dá o sobě ještě vědět a svět jí bude ležet u nohou, pokud se Západ nevzpamatuje ze své liberálně multikulturní letargie a nepřestane lpět na některých svých přežitých ekonomicko-politických schématech.

Zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.