Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Čínský projekt v rámci Hedvábné stezky přinesl zakázky v hodnotě více než dvou bilionů dolarů
Čína v úterý oznámila, že její infrastrukturní projekt přinesl po celém světě zakázky v hodnotě dvou bilionů dolarů, což odpovídá velikosti největších světových ekonomik.
V bílé knize čínské Státní rady se rovněž uvádí, že země účastnící se iniciativy s názvem „Pás a stezka“ dluží Čínské exportní a importní bance (Eximbank) více než 300 miliard dolarů, jež je podle jednoho z expertů pravděpodobně podhodnocená částka, která odhaluje obrovské dluhy v rámci vzniklé iniciativy.
Čína tento měsíc oslavuje 10. výročí své iniciativy Pásu a stezky (BRI), pro Si Ťin-pchinga určujícího geopolitického projektu, v jehož rámci Peking vložil do projektů po celém světě bilion dolarů.
Kritici však již dlouho obviňují Čínu, že láká země s nižšími příjmy do dluhové pasti tím, že jim nabízí obrovské a nedostupné půjčky.
Peking v úterý uvedl, že hodnota podepsaných stavebních smluv s partnery nyní dosahuje dvou bilionů dolarů – což je zhruba velikost ekonomiky Ruska nebo Kanady.
A „skutečný obrat čínských dodavatelů dosáhl 1,3 bilionu dolarů“, oznámil.
Dále uvedl, že zůstatek úvěrů na projekty BRI od Eximbanky – klíčového věřitele BRI – nyní činí 2,2 bilionu jüanů (307 miliardy dolarů).
Dokument neuvádí, které země dluží nejvíce, ani jaké úrokové sazby by měly platit.
„O těchto skrytých dluzích, které by se mohly vyšplhat až na 800 miliard dolarů, se psalo i v dalších akademických výzkumných pracích,“ uvedla Niva Yauová, pracovnice Globálního čínského centra při Severoatlantické radě.
„Jednoduše nemáme informace o těchto projektech a o tom, jak se tyto částky sečetly,“ dodala.
Eximbanka financovala velké dopravní a energetické projekty v rámci BRI a byla spojována s plány zahraničních půjček všude od Afriky po Střední Asii.
Pekingský Fond hedvábné stezky – založený na pomoc při financování projektů BRI – zase „podepsal dohody o 75 projektech s přislíbenými investicemi ve výši přibližně 22 miliard dolarů“, uvádí se v bílé knize.
Čínská Státní rada v úterý uvítala, že BRI „přinesla zúčastněným zemím skutečné zisky“.
Mnoho jejích partnerů se však stále více obává nákladů s tím spojených.
Itálie, jediná ze skupiny předních rozvinutých demokracií, která se k tomuto investičnímu programu připojila, minulý měsíc uvedla, že zvažuje odstoupení od dohody.
Peking má tento měsíc hostit třetí Fórum pro mezinárodní spolupráci Pásu a stezky, kterého se má zúčastnit i ruský prezident Vladimir Putin při své první návštěvě Číny od SVO na Ukrajině.
Čína přesné datum uskutečnění fóra prozatím neuvedla.
Zdroj: Insider Paper