CNN: IQ za posledních několik desetiletí neustále klesá a na vině jsou faktory prostředí, tvrdí nová studie.

Norští vědci analyzovali IQ norských mužů narozených v letech 1962 až 1991 a zjistili, že se jejich IQ každé desetiletí zvyšovalo o téměř 3 procentní body u těch, kteří se narodili v letech 1962 až 1975. Poté však došlo k trvalému poklesu u těch, kteří se narodili po roce 1975.

Testováno bylo 730 000 norských mužů. Všichni muži nastoupili základní vojenský výcvik v letech 1970 až 2009, kde se prováděly povinné IQ testy. Analýza ukázala, že muži narození v roce 1962 měli vyšší skóre, než muži narození v roce 1991.

Ti, kteří se narodili v roce 1991, měli o pět bodů méně, než ti, kteří se narodili v roce 1975. A o tři body méně, než ti, kteří se narodili v roce 1962.

Zajímavé je, že v Norsku došlo v 70. a 80. letech ke změně ve školním vzdělávání. Podobné studie z Dánska, Británie, Francie, Holandska, Německa, Austrálie, Finska a Estonska ukázaly podobný klesající trend v IQ, uvedl Ole Rogeberg, starší pracovník v Ragnar Frisch Centre for Economic Research v Norsku a spoluautor nové studie.

„Důvody, proč se IQ v průběhu času zvyšovalo a v současnosti klesá, jsou způsobeny vnějšími faktory,” uvedl Rogeberg, který je přesvědčen, že změna nemá nic společného s genetikou. „Není to proto, že hloupí lidé mají více dětí než ti inteligentní, hrubě řečeno. Má to něco společného s prostředím, protože stejné rozdíly vidíme i v rámci jedné rodiny,” uvedl.

Pokračování článku: CNN: Naše IQ neustále klesá, na vině je vnější prostředí

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.