Tyto typy potíží patří mezi běžně se vyskytující zdravotní problémy, které trápí mnoho lidí, stejně muže i ženy různého věku. Způsobované mohou být celou škálou faktorů, proto je důležité zjistit příčinu a následně se snažit vybrat tu správnou léčbu. Odstranění bolestí a otoků nohou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Oteklé nohy obecně vznikají v důsledku nahromadění tekutin.

Příčiny hromadění tekutin v nohách
Mezi nejčastější příčiny hromadění tekutiny v nohách patří následující:

1. Dlouhodobé sezení nebo stání
Problém se obvykle prohlubuje v horkém počasí, kdy se tekutiny mohou hromadit převážně v místech jako jsou chodidla, kotníky a lýtka.

2. Nefunkční chlopně v žilách
S přibývajícím věkem, nebo v případě nadváhy, dochází ke zvýšenému opotřebení chlopní v žilách, které mají za úkol bránit zpětnému průtoku krve. Krev se tak z nohou neodvádí do srdce, ale zůstává a hromadí se v nohách.

3. Chronická onemocnění plic
Mezi typické onemocnění plic způsobující bolesti a otoky na nohou patří dušnost a chronická bronchitida, které zvyšují tlak v žilách vedoucích ze srdce do plic. Tento tlak se pak zpětně projevuje na srdci a také může způsobovat bolesti a oteklé nohy.

4. Městnavé srdeční selhání
Jedná se o nemoc, při které srdce nedokáže efektivně pumpovat krev, což následné vyvolává hromadění tekutin v plicích a jiných částech těla. Nejzřetelněji se tyto otoky projevují právě na nohách.

Pokračování článku: Co na oteklé nohy, kotníky, lýtka a chodidla: Příčiny a léčba

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.