Věděli jste, že nehty dokážou o vašem zdraví poměrně hodně prozradit? Vaše nehty v sobě mají dokonce zaznamenanou i historii vašeho zdravotního stavu a různých fyziologických problémů. V diagnostice se používají už od pravěku. Někdy jejich změnu může způsobit i houbovité onemocnění, či úraz. Nehty však poskytují indicie o možných příčinách i v případě závažnějších onemocněních, jako například choroby plic, jater, či srdce.

Zdravé nehty mají růžové zabarvení a měsíčky u kořene jsou světle růžové až bílé. Jsou také hladké, bez hřebenů, drážek, skvrn či ztráty pigmentu. Pokud na nehtech zaznamenáte změny v některých z uvedených charakteristik a nevíte, co to může znamenat, měli byste pro jistotu navštívit svého lékaře.

Jak interpretovat změny na nehtech:

1. Vlnité nebo křehké nehty

Vlnité nebo křehké nehty mohou být výsledkem stárnutí nebo jejich častého vystavení čistícím prostředkům či laku na nehty. Jindy to zase může být příznak houbovité infekce.
Mezi další příčiny patří: lichen planus (onemocnění způsobující svědění na kůži a v ústech), onemocnění štítné žlázy nebo psoriáza. Ve výjimečných případech to může být i projev reaktivní artritidy, která je poměrně bolestivou formou tohoto onemocnění.

2. Změna barvy

Žluté nehty – mohou vzniknout dlouhodobým používáním laku na nehty, ale také v důsledku houbovité infekce nebo psoriázy. Kromě toho, v úvahu přicházejí i problémy s játry, záněty nosních dutin, onemocnění štítné žlázy, plicní infekce a lymfadema (hromadění vody v rukách a nohách).
Zeleno-černé nehty – poukazují na bakteriální infekci, která často vzniká pod uvolněným nehtem.
Modrá nebo fialová nehtová lůžka – vznikají při nedostatku kyslíku.
Šedé nehty – mohou být způsobeny některými druhy léků.
Hnědé nehty – indikují onemocnění štítné žlázy a podvýživy.

Pokračování článku: Co prozrazuje stav nehtů o vašem zdraví

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.