Pokládat za mrchu vás budou pouze ti, kdo vás už nemohou využívat pro své cíle a ve svém zájmu.

Stačí přestat být tou, která vždycky všem vyhoví, ustupuje a pokaždé se vším souhlasí, stačí konečně začít mít ráda a respektovat sama sebe, vážit si sebe i svých přání a potřeb. V tu chvíli se pro mnoho lidí, zvyklých, že vy jste ta nekonfliktní a přizpůsobivá, automaticky proměníte v mrchu.

A víte co? Je to moc krásný kompliment, vážně! Věřte mi, opravdu to není nijak velká cena za to, že jste si znovu vzpomněla sama na sebe a na svá vlastní přání. Já sama jsem si tím kdysi prošla, a tak vím, o čem mluvím.

Proč se změníte v mrchu

No ano, nejdřív mě to trochu trápilo, že si o mně lidi něco takového myslí, ale pak jsem pochopila, že si to o mně myslí jenom ti, kteří už mě nemohou využívat pro své cíle a ve svém zájmu. Proč by mě názor podobných lidí měl konec konců vůbec zajímat?

Když se přestanete snažit každému ve všem vyhovět, někteří ve vás tu mrchu uvidí. Lidé, kteří mě skutečně mají rádi a berou mě takovou, jaká jsem, mě naopak podpořili a dokonce říkali, že jsou nadšeni tím, jak odvážná a sebejistá žena se ze mě stala. Také by se rádi změnili, ale právě té odvahy odmítnout někoho, kdo jim o něco řekne, se jim nedostává. A to i když se jim opravdu nechce pustit se do něčeho, o co je ten druhý žádal. Ale já už ji mám, a jsem proto doopravdy šťastná!

Čím více si budete sama sebe vážit a čím více budete schopna prosazovat svá vlastní přání a své vlastní názory, tím méně se budete zamlouvat těm, kdo u vás na něco podobného nebyli zvyklí. Nejen, že už vás nemohou využívat, ale navíc ještě musejí teď brát v úvahu i vaše zájmy. A to je dobře. Teď kolem vás budou především takoví lidé, kteří vás budou mít skutečně rádi a budou si vás vážit především jako osobnosti a ne jenom jako pohodlného doplňku k vlastnímu životu.

Pokračování článku: Co se stane, když přestanete být poddajná a nekonfliktní

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.