Tak už se to konečně stalo. Lékař nakonec přece jen pojmenoval vaši diagnózu. Předcházely tomu však roky únavy, bolestí, zamlžené mysli a celkově stavů, kdy jste se necítili dobře. No, a teď se to už všechno dá vysvětlit: máte autoimunitní onemocnění. Možná je to roztroušená skleróza, celiakie, lupus, revmatoidní artritida, případně něco jiného… Bez ohledu na to, o kterou nemoc jde, konečně máte její jméno. Toužili jste po odpovědích tak dlouho, až skoro cítíte, že ode dneška už bude všechno v pořádku. Jméno diagnózy totiž zároveň znamená dostupný léčebný plán, nebo ne?

Zvyšující se výskyt autoimunitních onemocnění

Nejste v tom sami. V dnešní době má téměř každý desátý člověk nějaké autoimunitní onemocnění a každý šestý člověk se celé roky necítí dobře kvůli neustálé únavě, či bolestem. Jejich symptomy však zatím nejsou natolik intenzivní, aby jim byla stanovena diagnóza. Celkově to znamená, že má přibližně každý čtvrtý člověk v těle buňky imunitního systému, které napadají jeho vlastní tkáně a způsobují mu poškození organismu.

To je mnohem více, než těch, kteří jsou zasaženi rakovinou, nebo chorobami srdce, dohromady. Vědci nevědí přesně, proč míra autoimunitních onemocnění za posledních 20 let stabilně a prudce roste. Momentálně existuje až 140 různých diagnóz, které řadíme do kategorie autoimunitních onemocnění a také toto číslo se každým rokem zvyšuje.

Váš doktor vám umí poskytnout název onemocnění, protože mnohé z nich jsou pěkně kategorizována, ale ne všechny. U některých příznaků proto stále mluvíme o ,,nespecifickém” autoimunitním onemocnění. Lékař vám také asi bude říkat, že při těchto onemocněních si imunitní systém spletl vlastní buňky a orgány těla s vetřelcem a proto je napadá.

Vědci stále přesně nevědí, proč se tak děje, ale vědí, jaký je výsledek: postupné poškozování orgánů (jako jsou ledviny, srdce, mozek a další) a tkání (klouby a kůže).

Pokračování článku: Co vám doktor o autoimunitním onemocnění neřekl

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.