Aneb další divoká sonda do možné minulosti naší planety. Po internetu koluje spousta zajímavých skalních útvarů, které mají nápadný tvar houby. Přidala jsem vám je do překladu pro ilustraci a podráždění vaší fantazie. Skutečná fosilie je ta nahoře se strejdou v turbanu a pak fotka skalního nálezu s panem Hueberem. Zbytek obrázků jsou jednoduše laické nálezy ze světa, které nejsou podložené popisovanou studií… Lidé teoretizují, jestli je to náhoda, nebo se skutečně jedná o zkamenělé houby. Dnes si představíme vědecký výzkum, podle kterého skutečně na této planetě existovaly gigantické houby, jejichž fosilie se dochovaly až do dnešní doby.

Před přibližně 420 až 350 miliony let, když byly suchozemské rostliny ještě relativně novými evolučními formami a nejvyšší stromy byly vysoké jen několik metrů, vyčnívaly ze Země obří houby. Tento pradávný organismus se pyšnil plodnicí vysokou až 8 metrů a tření širokou jeden metr, jak uvedlo National Geographic v roce 2007.

Když byla v Saúdské Arábii vykopána podivná zkamenělina, vědci si nad ní chvíli lámali hlavu, ale nakonec zjistili, co bylo oním obřím tvorem: houba! Časopis New scientist v roce 2007 k nálezu prohlásil:

„Šestimetrová houba by byla v moderním světě dost zvláštní, ale dneska jsme zvyklí na stromy, které jsou o dost větší. Tehdejší rostliny byly vysoké jen několik metrů, bezobratlí živočichové byli malí a neexistovali žádní suchozemští obratlovci. Tato zkamenělina by byla v tak zmenšené krajině o to nápadnější.“

Pokračování článku: Dávno předtím, než zemi ovládly stromy, ji pokrývaly obří houby

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.