Všichni jsme slyšeli o fenoménu déjà vu. To je stav, při kterém máte pocit, že to, co právě prožíváte, se vám už stalo. Tento zážitek je mezi lidmi tak běžný, že déjà vu inspirovalo k tvorbě i umělce a zpěváky jako třeba Beyoncé, nebo legendy heavy metalu Iron Maiden.

Podle některých oficiálních výzkumů není déjà vu nic jiného, než trik mozku, který nás klame. Můžeme být přesvědčeni, že jsme znovu zažili stejnou zkušenost (v tomto nebo minulém životě!). Vědci tvrdí, že současná zkušenost může jednoduše stimulovat oblasti v našem mozku, kde byly uloženy vzpomínky na podobné zkušenosti.

Duchovnější směry naznačují, že čas není lineární. Pokud osoba zažívá růst vědomí, je spojena s tím, co psycholog Carl Jung nazval „kolektivní nevědomí“, nebo „božská mysl“. V této oblasti je čas kruhem a události lze předvídat.

[wp_ad_camp_2]

Sen ve snu?
Termín „déjà vu“ pochází z francouzštiny a znamená „již viděn“. Popisuje nejdiskutovanější z několika jevů typu „déjà“.

Nedávná studie se zaměřila na podobný (přesto v něčem odlišný) případ: déjà-rêvé. Pokud umíte trošku francouzsky, již víte, že tento termín znamená „již vysněný“.
Jak název napovídá, déjà rêvé je stav, ve kterém má jeden člověk pocit, že v minulosti měl sen o skutečném zážitku. Že to prostě už viděl ve snu!

Zážitek déjà rêvé se liší od věšteckého snu
Zatímco věštecký sen odkazuje na něco, co interpretujeme jako znamení pro budoucí událost (a poté se podle toho můžeme nějak zařídit), déjà rêvé je spontánní pocit, že to, co se nám zdálo dříve, je to, co nyní zažíváme.

 

CELÝ ČLÁNEK ZDE: https://aluska.org/deja-reve-tuto-situaci-jsem-uz-videl-ve-snu/

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.