Na film Devátá brána z roku 1999 jsem natrefila kdesi přes diskuze, kde se někdo nad filmem rozplýval, jaký je kvalitní, nadčasový a jak si ho rád pouští, že má úžasnou atmosféru. Koukla jsem na recenze, abych se dozvěděla, co to má být za údajný skvost. Prý mysteriózní drama a trošku horor s Johnym Deppem v hlavní roli.

Měla jsem obavu, abych z toho neměla trauma, tak jsem si to radši nepouštěla před spaním, ale film mě dost překvapil v tom, že i když je prezentovaný jako hororový a píše že je o knihách které dokážou vyvolat Satana, tak tam žádné obludy nejsou a není vidět ani moc krve.

Několik lidí sice ve filmu umře, ale není to žádný gore, ze kterého by se člověku chtělo zvracet. Prostě  je to snesitelné i pro někoho, komu se jinak horory a násilí ve filmech naprosto hnusí.

Pustila jsem si to, protože jsem si říkala, že tam možná bude něco schovaného. A skutečně, ve filmu je několik zajímavých záběrů, ve kterých je vidět hlubší smysl, i když nutno uznat, že obsahuje i pár scén, které jsou vysloveně debilní.

Vypíchla bych dvě nejdebilnější části a to je zcela nerealistický boj se záporákem u řeky a v závěru koko bongo scéna se ženou, která Johnnyho Deppa celým filmem doprovází. Ve filmu není jednoznačně vysvětleno, kdo tato žena je, ale popis filmu tvrdí, že má představovat jeho strážného anděla. Proč filmařům připadalo jako dobrý nápad, aby si to na konci rozdali, ještě k tomu s plameny v pozadí, opravdu nechápu. Navíc to nedává smysl, protože tato žena Johnnymu pomůže se zdárně dostat k cíli – otevře devátou bránu – takže to nemůže být jeho anděl strážný, jedině by to byl temný anděl.

Logicky je to spíš démonka, která ho tam prostě měla dovést.

Pokračování článku: Devátá brána: Film, který odhaluje satanisty

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.