;
….přeložila dobrovolná pomocnice hnutí Dobrá síla…..

2015-06-30 (08:18)
29.6.2015
Od konca druhej svetovej vojny Spojené štáty dokončili víťazstvom iba jednu zo svojich piatich veľkých vojenských kampaní – v Perzskom zálive v roku 1991, píše spolupracovník amerického Inštitútu sledovania zahraničnej politiky (FPRI) politológ Mark Moyar pre noviny The Wall Street Journal.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Upozornil na knihu profesora politológie Swarthmore College (USA) Dominika Tierneya Ako správne prehrať vojnu. Ameriku v časoch nevyhraných vojen (America In An Age Of Unwinnable Wars), kde autor vysvetľuje fenomén porážok americkej armády vo Vietname, Iraku, Kórei a Afganistane.
„Éra rozhodujúcich vojenských víťazstiev sa skončila v roku 1945, pretože vznik Ameriky ako svetovej veľmoci, vyžadoval jej zapojenie sa do rôznych nekonvenčných a občianskych vojen, pozoruhodných novými metódami vedenia bojových operácii“, – cituje Moyar prácu Dominika Tierneya. V týchto vojnách omnoho slabší oponenti „položili na lopatky“ americkú armádu.
Pre pochopenie Tierneyho o tom, že občianske a povstalecké vojny sú charakteristické tým, že sa končia porážkou Američanov, fejtonista The Wall Street Journal navrhuje urobiť niekoľko zmien. USA síce podporovala „víťazné strany“ vo Filipínach, Salvádore a Kolumbii, ale menej úspešnými pre Pentagon sa ukázali bojové akcie pre vedenie ktorých proti povstalcom a ustupujúcim protivníkom bola potrebná pozemná podpora za strany amerických vojakov, ako to bolo vo Vietname a Iraku.
„To, že Amerika nevyhrala tieto vojny vôbec neznamená, že nemohli byť za istých okolností vyhraté. Svoju úlohu v konečnom dôsledku zohrali chyby vedenia, nedostatok vôle alebo vynaliezavosť nepriateľa“, – hovorí publicista WSJ.
Napriek tomu – píše: Washington nemôže odmietnuť zavlečenie do nepríjemných a vleklých vojen len preto, že sa zdajú byť „neatraktívnymi“ pre americké vojenské a politické vedenie. História ukazuje, že dokonca aj najobozretnejší z amerických prezidentov museli sa zapojiť do takýchto kampaní. Napríklad, Dominik Tierney obviňuje súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu z toho, že znížil vojenskú prítomnosť v Afganistane do tej miery, že americký kontingent už nebol schopný sa zapojiť do protipovstaleckých operácií. Táto relatívna slabosť len odkryla pre partizánov a povstalcovi možnosť napadnúť americké záujmy v horúcich miestach na celom svete.
Za preklad tohto článku pekne ďakujeme našej dobrovoľnej pomocníčke Márii Shipke
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.