Odvolávají se přitom na vyjádření slovinské policie, která Herzánovo svědectví zpochybňuje nebo bagatelizuje. Místopředseda Strany zelených Michal Berg dokonce podal na Herzána a server Novinky.cz trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Martin Herzán se proto ve středu setkal s redaktory Práva a Novinek.cz, aby jim předložil důkazy, že jeho zveřejněné informace nebyly ani zavádějící, ani lživé.

„Za informacemi ze svého článku si stojím, vše mohu doložit. Dál se k nim ale nebudu do tisku vyjadřovat,“ prohlásil ve středu Herzán, který je ve služebním poměru u policie.

Redaktoři si však mohli prohlédnout fotografie zbraní, které čeští policisté uprchlíkům ve Slovinsku zabavili. Kromě ostrých břitev a žiletek migranti do Evropy pašovali zavírací nože, boxery, ale také po domácku vyrobené nunčaky, baterku, ve které je ukrytý paralyzér, nebo zapalovač s ukrytým nožem.

O zabavených zbraních ostatně mluvil i velitel prvního kontingentu českých policistů ve Slovinsku David Předota. V rozhovoru pro server Aktuálně v polovině prosince uvedl: „Potíž ze začátku byla i v tom, že jsme prohlíželi jen dospělé osoby. A uprchlíci rychle zjistili, že se děti neprohlíží, a veškeré zbraně – nože, žiletky, zapalovače – proto dávali jim.“

Slovinská policie přitom popírá, že by byla nalezena jakákoliv zbraň.

„Policisté občas zabavují malé předměty – zapalovače, nůžky, žiletky, nože nebo otvíráky. Zabavené nože jsou zpravidla malé kapesní, vhodné pro přípravu jídla,“ citovala odpověď slovinského ministerstva vnitra komunita Pomáháme lidem na útěku.

Fotky z mučení

Herzán minulý týden v článku také napsal, že policisté našli v mobilních telefonech běženců brutální fotografie z mučení a vražd.

I o tom se redaktoři mohli přesvědčit. Policisté totiž některé snímky z mobilů běženců ofotili.

Uprchlíci tak měli v telefonech uložené například obrázky rozsekaných lidských těl nebo fotku z brutální popravy, při které někdo podřezává mladému muži krk. Na dalším ze snímků pózuje muž v maskáčích s kalašnikovem v ruce a nožem v ústech.

Mimo to si uložili i video, které zachycuje, jak maskovaná osoba surově bije muže vysvlečeného donaha.

Mnoho migrantů podle vyjádření Slovinců vypovědělo, že „záběry přinášejí jako důkazy o zvěrstvech, která se dějí v jejich zemích“.

„Tato videa a fotografie sloužily jako důkazy o důvodném útěku ze země původu,“ sdělilo jejich vnitro.

Problém však je, že čeští policisté ve Slovinsku zadrželi tytéž muže, kteří na některých z fotografií na mobilních telefonech sami pózovali se zbraněmi v ruce. Herzán také poukázal na to, že při registraci uprchlíků se vůbec neověřují údaje.

V Řecku běžencům například podle něj vystavují doklady, do nichž většině napíšou, že se narodili 1. ledna. Herzán redaktorům Práva a Novinek.cz ukázal i několik fotokopií dokumentů, na nichž bylo vždy právě takové datum narození.

Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/394450-vse-co-jsem-popsal-mohu-dolozit-rika-martin-herzan-obvinovany-ze-lzi-o-migrantech.html

[wp_ad_camp_2]