Dokument „A Glitch in the Matrix“ (Chyba v matrixu) z roku 2021 zkoumá otázku, jestli žijeme ve skutečnosti v simulaci? Uznávaný dokumentarista Rodney Ascher prostřednictvím archivních záběrů a přesvědčivých rozhovorů se skutečnými svědky, skrytými pod digitálními avatary, přináší na stůl ožehavou otázku, kterou se začalo mnoho lidí zabývat poté, co vyšel první film Matrix. Dokument si neklade za cíl vnucovat divákovi tuto teorii jako pravdivou, ale dává prostor se nad tématem zamyslet a vyslechnout si poutavé zážitky a originální myšlenky svědků.

Na dokument jsem narazila náhodou, když jsem potřebovala podklady o filmu Matrix a tento na mě vyskočil ve výpisu na csfd, kde má zcela pochopitelně nízké hodnocení. Bohužel jsem to nenašla nikde přeložené v češtině, ale k mé velké radosti jsem dokument našla zde v originálním znění. Kdo umíte anglicky, můžete si dokument rovnou pustit, protože zbytek tohoto článku bude popisovat klíčové momenty dokumentu pro neangličtináře.

A GLITCH IN THE MATRIX 2021 ONLINE

Platí stále „Myslím, tedy jsem.“? Anebo jsme jen postavy v obrovské simulaci, která je tak propracovaná, že ji zatím nejsme schopni pochopit? A kdo tu simulaci režíruje? Snímek zkoumá aspekty kontroverzní simulační hypotézy, kterou v populární kultuře nadefinoval například spisovatel Philip K. Dick, a to více než třicet let před uvedením filmu Matrix. Je náš svět podobný alternativním realitám jako v Muži z Vysokého zámku, anebo jsme nevědomé oběti, ovládané technologicky nadřazenou inteligencí? Zatímco Dick vycházel ze svých mystických zážitků, pro Elona Muska je simulační teorie čistě výsledkem matematické pravděpodobnosti. Co jsou někteří z nás schopni udělat pro útěk z Matrixu? (zdroj)

Dokument začíná vysvětlením prvního svědka – kterému budu díky jeho avataru přezdívat Zrzek -, pro kterého byl první zlomový okamžik ve chvíli, kdy se ve škole dozvěděl, že mozek je ve skutečnosti velmi vyspělý počítač, že můžeme dokonce mapovat naše myšlenky. Zrzek říká, že bychom teoreticky mohli být napojeni na virtuální svět, ne jako v matrixu, ne jako ve virtuální kavárně, ale možná v něčem podobném, třeba v kapsli.

Zrzek popisuje myšlenky ze svého dětství, když chodil do druhé třídy. Když byl malý a jel někam v autě s tátou, myslel na otázku, co když je všechno promítaná simulace, jak by poznal, že to není reálné? Co když mezitím co tráví 50 minut v autě, mu někdo zpoza stěny promítá film o tom, jak někam jedou.

Pak popisuje situaci, kdy si všimnul, že jeho táta je programovaná osobnost. Koupil si noviny Newsweek a poté co je přečetl, pak v konverzaci použil stejnou větu „Is nothing sacred?“, která byla napsaná v novinách. Zrzek si v tom momentu uvědomil, že jeho táta nepoužívá originální vlastní myšlenky, ale nechává si je podsouvat. Doslova ho noviny naprogramovaly na to, aby něco konkrétního řekl.

Pokračování článku: Dokument Chyba v Matrixu z roku 2021 popisuje zkušenosti probuzených

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.