Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Egypt opravuje silnice na hraničním přechodu v Gaze. Připravuje se na humanitární pomoc
Na obrázku: Kamiony s humanitární pomocí egyptských nevládních organizací pro Palestince čekají na znovuotevření přechodu Rafáh na egyptské straně. Rafáh, Egypt 17. října 2023.
Izraelské bombardování a obléhání Gazy je odvetou za ničivý vpád Hamásu do Izraele 7. října, při kterém bylo zabito 1 400 lidí.
Palestinci řeší akutní nedostatek potravin a léků. Dvacet kamionů s pomocí, které mají být převezeny přes egyptskou hranici do pásma Gazy, pravděpodobně náladu nijak nezlepší. Jde o humanitární krizi pro 2,3 milionu lidí, kteří tam uvízli.
Po intenzivní diplomacii Egypt souhlasil se znovuotevřením svého hraničního přechodu s Gazou, aby se k Palestincům dostala pomoc. Na celém Blízkém východě se rozhořely protiizraelské protesty.
„Pokud jde o pomoc, je to něco lehkovážného, nechceme od arabských a zahraničních zemí nic jiného než zastavit násilné bombardování našich domů,“ řekl 65letý El-Awad El-Dali, který hovořil poblíž trosek zničených domů.
Stejně jako mnoho Palestinců v Gaze i jinde má pocit, že arabské státy neudělaly pro podporu palestinské věci dost, zejména ty, které normalizovaly vztahy s Izraelem.
„Jen chceme, aby zastavili bombardování lidí, kteří jsou ve svých domovech takto zabíjeni,“ řekl.
Pomoc zaslaná do Gazy
Spojené státy a Egypt usilují o dohodu s Izraelem o dodávkách pomoci do Gazy. Bílý dům ve středu uvedl, že bylo dohodnuto, že v příštích dnech projde přes přechod Rafáh z Egypta až 20 nákladních automobilů, přičemž se počítá s tím, že později budou moci přijet další.
Izrael zopakoval, že nepovolí průjezd pomoci přes přechod s Gazou, dokud Hamás nepropustí 200 rukojmích, kterých se zmocnil při útoku na Izrael 7. října. Bojovníci Hamásu při útoku zabili asi 1 400 lidí.
Většina obyvatel Gazy však byla závislá na pomoci i před začátkem současného konfliktu, podle OSN dodávalo humanitární pomoc do enklávy asi 100 nákladních aut denně.
Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že od 7. října bylo při izraelských náletech na obléhanou enklávu zabito 3 478 Palestinců a 12 065 jich bylo zraněno.
Výbuch v nemocnici
Po úterním výbuchu v nemocnici Al-Ahlí al-Arabí v Gaze, který podle palestinských představitelů zabil 471 lidí, zůstává situace v regionu nestabilní. Z výbuchu obvinili Izrael, zatímco Izrael tvrdí, že byl způsoben neúspěšným odpálením rakety palestinskými bojovníky.
Obyvatelé Gazy jsou izolováni od okolního světa a mají jen malé povědomí o mezinárodní diplomacii, jejímž cílem je zmírnit konflikt.
Od roku 2007, kdy Hamás převzal kontrolu nad územím, Izrael a Egypt udržují blokádu Gazy a přísně kontrolují pohyb zboží a osob.
Obyvatelé Gazy se v průběhu let stali odolnými, přežili války mezi Hamásem a Izraelem, blokády a nezaměstnanost v jedné z nejhustěji osídlených oblastí na světě.
Po největším útoku Hamásu proti Izraeli od jomkipurské války v roce 1973, následovaly dosud nejprudší izraelské údery na Gazu a způsobil obrovskou krizi.
Rozvětvené rodiny se shromažďují na jednom místě pro pocit bezpečí.
„Můj domov se na mě sesypal. Má dcera, která byla květem domu, zemřela. Podívejte se na ty děti, byly zraněné jako já, vytáhli nás z trosek. Co z toho je naše vina?“ řekla vysídlená Hoda Arafatová, která nyní žije ve stanu.
„Nějaká žena křičela zpod trosek: ‚zachraňte nás, zachraňte mou snachu, krvácí‘.“
Je jen málo míst, kam se lze obrátit o pomoc.
„Chceme být v bezpečí, jsme civilisté, ne vojáci. Děti skončily na ulici, bez jídla a vody, dokonce bez mezinárodní ochrany a lidských práv,“ řekla Salwa Abu Taya, v rukou držela dítě.
Místo plné smutku
Nemocnice Shuhada Al-Aqsa v centrální části pásma Gazy uvedla, že došly léky.
Ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra a mediální kancelář Hamásu informovaly o intenzivním izraelském bombardování domů a silnic v celé oblasti během noci.
Ve čtvrtek ráno letadla bombardovala a zničila tři výškové obytné věže, v nichž žily stovky rodin, a donutila je k útěku, uvedla média Hamásu.
V uprchlickém táboře Jabalia se lidé probudili za zvuků výbuchů a ničení domů. Záchranáři se snažili dostat lidi zpod trosek, uvedli zdravotníci a svědci.
V jednom případě byly dvě děti zasypány sutinami, přežily. Jeden z chlapců vypadal šokovaně, když se někteří lidé snažili osvětlit oblast pomocí baterek v telefonech a světel fotoaparátů.
Obyvatelé Gazy tvrdí, že místa radosti se změnila v oblasti plné utrpení a úzkosti.
„Tohle je svatební síň, kde jsme pořádali radostné události pro naše syny a dcery, teď v ní spíme“ řekla Amena Al-Kitnani.
„Místo toho, aby se v této svatební síni konaly šťastné události, stala se místem smutku.“
Zdroj: Jerusalem Post
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.