Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

 • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

Ekonomika USA je těsně před explozí. Rozpadne se Trumpovi pod rukama?

…..je to jeden z možných důvodů na odstranění Trumpa. Elity vyčkávají na jeho další kroky, ale tlak v kotli neustále roste. V časopise THE ECONOMIST bylo symbolicky všechno naznačeno….

07:54

Ekonomika USA je zrelá na explóziu. Rozpadne sa Trumpovi pod rukami?

Od minulého týždňa sa svet definitívne zmenil. Amerika začína s ekonomickým nacionalizmom a Čína sa stáva lídrom ekonomickej globalizácie. Trump nastúpil do úradu. Ani na minútu nezaváhal. Pracuje presne na tom, o čom rozprával počas kampane. Na tom, kvôli čomu ho zvolili. Tarify na dovoz tovaru zo zahraničia a protekcionistická politika sú hlavnými témami. Keby bol ktokoľvek prezidentom, faktom je, že americká ekonomika je dávno zrelá na recesiu a akciová trhy sú v rekordnej bubline. Fed sa teraz chystá dvihnúť úrokové miery do najzadlženejšej globálnej ekonomiky v histórii. Je celkom možné, že mu situácia vybuchne pod rukami. Celý dlhopisový trh sa začína otáčať a investorom začína byť zrejmé, že najbližšie roky budú niečo úplne iné, ako sme videli posledných 30 rokov.

Na koho sa ten človek podobá?

Trump oficiálne nastúpil do úradu. Ceremoniál bol vzrušujúci. Ženy plakali, veľa ľudí mu prišlo. Jeho prejav bol rovnaký, ako jeho prejavy počas kampane. Jeden z najkratších v histórii inauguračných prejavov, ale úderný a stručný. Bum, bác, tresk, palec hore, dovidenia. Po roku politickej kampane sa dostávame od sľubov a parád k pragmatickej práci. Končí sa dvojmesačné nadšenie, ktoré zahalilo trhy a po jeho rozfúkaní príde na rad tvrdá ekonomická a geopolitická realita.

Po sérií fantázií, ako Trump spraví Ameriku znovu skvelou, prichádza vytriezvenie. Po desaťpercentnej, možno už poslednej rally na akciových trhoch, treba ísť defenzívne. Aj keby som to Trumpovi prial, za to, že rozdrvil na prach veľké médiá a Hollywood svojím štebotom na Twitteri, Trump nie je Regan. Situácia je teraz úplne iná, akej čelil Regan, keď nastupoval do úradu. Navyše, prvé dva roky Reganovej administratívy sa ekonomika USA zmietala v recesii. Ceny aktív boli nízko a úrokové miery rekordne vysoko. Teraz máme obrovskú bublinu prakticky vo všetkom a úrokové miery na historických minimách.

Trump sa vo svojej reči držal línie, ktorá mu vyhrala voľby – America first. Protekcionizmus a tarify. V ten istý týždeň sa v Davose konal globalist fest, na ktorom prezident Xi predstavil Čínu ako nového lídra globalizácie a medzinárodného obchodu. Kto by ešte pred pár rokmi povedal, že USA začnú raziť politiku ekonomického nacionalizmu a Čína, niekoľko desaťročí dozadu jedna z najuzavretejších ekonomík sveta, sa stane motorom globálnej ekonomickej integrácie. Takýto rýchly obrat prekvapil aj mňa. A to tu ako jeden z mála, ak nie ako jediný, píšem o chystaných plánoch Číny na domináciu svetového obchodu a vytvorenie Eurázijskej ekonomickej zóny.

Tarify a internvencionizmus, vidina ktorú prináša so sebou Trump, bude zlá pre západné trhy. Nahradí sa len jeden problém druhým. Svetové usporiadanie dané od druhej svetovej vojny sa radikálne mení. Vtedy tvorili USA 40% svetového HDP. Teraz ledva dvadsať. Svoj kapitál vyviezli do Juhovýchodnej Ázie a 70% ich ekonomiky tvorí spotreba. Prirátame k tomu masívne rozpočtové a obchodné deficity a vyjde nám, že Trump môže spraviť USA opäť great iba za cenu obrovského uťahovania opaskov. USA prakticky len tvoria deficity a prežierajú sa za ne do bezvedomia. Iba konzumujú na úkor celého sveta, neposkytujúc nič ako protihodnotu. Len Fedom zo vzduchu tlačený fiat.

Zavedenie taríf na dovoz tovaru bude spôsobovať obrovskú infláciu v USA. To hlavne preto, že ak majú zdražieť importované autá a spotrebný tovar o 30%, jediná možnosť, ako ich vyrobiť doma, je najať pracovnú silu v USA, aby ich vyrobila. Keď porovnáme súčasnú generáciu mileniálov, ktorí si ani nie sú istí svojou sexuálnou orientáciou a potrebujú na univerzitách bezpečné miestočká s robošom niekde v Mexiku, z rovnice nám vyjde, že domáca produkcia sa obrovsky predraží. Robota sa vráti späť do Ameriky, ale za cenu masívnej inflácie. To však nevyrieši problém s deficitmi. Aby ich USA zavreli, musia devalvovať dolár a spraviť svoje produkty vo svete atraktívnejšie. Ak sa na niekoho má Trump podobať, nebude to Regan, ale F.D. Roosevelt.

Akciové trhy balansujú na hrane

Výsledok volieb v novembri vyhnal akciové trhy na ich maximá. Už tak predražené si pripísali ďalších 10% navyše. Ich rast od posledného krachu prekračuje všetko, čoho sme boli svedkami v 20. storočí. O tri mesiace bude mať tento akciový bull osem rokov. Osem rokov bez veľkého krachu. Akciové trhy na západe sú viac než zrelé na cyklický pokles. S&P má teraz pomer ceny k ziskom na úrovni 25. Priemer PE ratio je niekde okolo 17. To znamená 33% precenenie. Trhy sú drahé všeobecne. Po ukončení bezbrehého optimizmu z Trumpa, je treba postaviť sa do garde.

Úrokové miery už začali rásť. Všetky tieto bubliny hnané lacným kreditom budú čoskoro praskať. Prudká inflácia by musela prísť ešte tento rok, aby mohla nasadnúť na akcie. Nie je možné behom pár mesiacov do USA presunúť montážnu halu z Filipín, zaškoliť personál a chrliť autá. Zoberte si, koľko trvalo, kým sa nás zabehla KIA.

Miery ale len teraz začali skutočne rásť. Postupne, ako séria bublín začne vybuchovať, unikajúce peniaze budú naberať podhodnotené aktíva, teda v súčasnosti komodity a hlavne drahé kovy. Toto nezmenia voľby. Kto v tomto momente ešte nekešoval akciové indexy, ocitne sa čoskoro na nesprávnej strane lana. Samostatným oddelením na psychiatrii sú technologické akcie. Tie majú negatívnu alfu už od posledného kvartálu minulého roku. Veľa sa od nich sľubovalo pri riadení nálad obyvateľstva, než prišiel Trump a všetky tieto Facebooky, Google a Amazony neprešiel buldozérom. Nulové úrokové miery nafúkli ich akcie a umožnili financovať kdejaký retardovaný Start-up. A toto teraz končí.

Vybuchne mu to v rukách, ak si nedá pozor

Ekonomická expanzia v USA má teraz 91 mesiacov. Oficiálne čísla ukazovali za posledných 8 rokov síce nie moc výrazný, ale zato vytrvalý ekonomický rast. V priemere trvá len 45 mesiacov a ten súčasný je tretí najdlhší v histórii krajiny. Ekonomika je zrelá nielen na korekciu cien na trhoch, ale aj na recesiu. To robí MAGA ešte náročnejším. Rovnako ceny realít prekročili ceny z vrcholu realitnej bubliny v roku 2008. S nenávisťou, s akou média hovoria o Trumpovej administratíve, začnú teraz asi so mnou aj súhlasiť a múdre hlavy budú rozprávať o strašnej situácii v akej sa USA v skutočnosti nachádzajú. Možno ma dokonca vyškrtnú aj z ich ŠtBáckeho zoznamu konšpiračných webov!

Obama vo svojej poslednej reči o stave únie rozprával o tých, ktorí kritizujú úspešnosť americkej ekonomiky, ako o „roznášačoch fikcie“. Mávnutím čarovného prútika, teraz začnú médiá, vytrubujúce ekonomické ozdravenie v posledných rokoch, hovoriť o príšernej situácii na trhoch a americkom hospodárstve. Písal som o tomto hororovom stave asi dva roky. Akurát Trumpovi to teraz buchne pod rukami a médiá, ktoré zadupal do zeme vo voľbách, mu to dajú vyžrať. Samozrejme, ak dovtedy nezbankrotujú. Ľudia už nie sú našťastie tak retardovaní a otočenie názoru médií doslova na opätku im príde, po tom čo stvárali počas volieb, viac ako nechutné.

A aby toho všetkého nebolo málo. Fed hovorí, že chce tento rok dvíhať miery a to hneď tri krát. Chlapci so Žanetou na čele neboli schopní dvihnúť miery celý minulý rok, tak chcem vidieť ako to spravia teraz, bez toho, aby spôsobili ďalšiu ekonomickú katastrofu. Je otázne, či si to banková elita teraz bude môcť dovoliť bez toho, aby nebola davmi grilovaná na námestiach a politikom a ľudom v médiách neprehnali ľudia hlavou roxory. Skôr to vyzerá na ďalšiu vlnu kvantitatívneho tlačenia a stimulov v treťom kvartáli tohto roku. To budu zase imbecili z bánk, ktorých pozvú do telky, šokovaní z vývoja udalostí.

Banky budú musieť začať opäť monetizovať dlhy. Systém je tak saturovaný dlhom a ekonomiky tak závislé na lacnom heroíne, že dvíhanie mier a koniec stimulov by spôsobil ekonomický chaos. Tlačenie bude dobré pre kovy, poľnohospodárske komodity a energie. Spôsobí však vlnu sociálneho chaosu v dôsledku zdražovania cien potravín, presne ako keď prišli s druhou vlnou kvantitatívneho uvoľnenia. Vtedy investorom doplo, že inflácia vyprodukovaná na záchranu bankového sektoru bude epická a prudko vzrástli ceny potravín. Ľudia v arabských krajinách, ktoré sú tradične závislé na ich dovoze, vyšli do ulíc kvôli drahému chlebu a na vlne sociálnych nepokojov Arabskej jari sa zviezlo Obamove Moslimské bratstvo.

Ak by politika centrálnych bánk fungovala, dávno by sme boli v nirváne

Treba si uvedomiť, že Fed sa chystá dvíhať miery do najprepákovanejšej ekonomiky, akú táto planéta poznala. Výtlak mier ovplyvní všetky ekonomiky, ktoré sa topia v dlhu. Ako USA, tak aj Čínu. Výnimkou je len pár krajín, ktoré nemajú veľké dlhové zaťaženie, ako napríklad Rusko. Preto je Kissinger teraz taký aktívny. Keď začala kríza na Ukrajine, neveril vlastným očiam, čo to Obama, Soroš a Brzezinski stvárajú. Jeho riešenie bolo spojenie USA s Ruskom, proti Číne. Ako sa ukazuje, toto videnie bolo oveľa realistickejšie, ako začať bitku s Ruskom a Čínou naraz. Ideálne by pre skrachovanú západnú elitu bolo, keby sa Rusko a Čína navzájom zničili sami. Ale také jednoduché to nebude.

USA a Rusko boli historicky spojenci. Exoti na okraji civilizovaného sveta. Biele, európsky vyzerajúce obyvateľstvo, ale veľmi svojské a duchom slobodné. Počas revolučnej vojny navrhli Briti Rusom možnosť postaviť námornú základňu v Karibiku, ak sa zapoja do invázie proti vznikajúcej republike. Katarína Veľká ich s tým poslala tam, kde len ona vedela najlepšie. Keď sa chceli Britské elitné kruhy o sto rokov zapojiť do občianskej vojny na strane Juhu, cárska flotila tomu zabránila. Dobové britské pohľadnice vtedy vykresľovali cára Alexandra II a Abraháma Lincolna ako si podávajú svoje skrvavené ruky. Obnovenie tohto bratstva po tom, čo západní bankári implantovali do Ruska komunizmus a otočili ho proti USA, je celkom reálne. Ale pochybujem, že bude na úkor Číny. Tá má svoje plány.

Rastúce úrokové miery majú potenciál zničiť gigantickú derivátovú štruktúru, ktorá od poslednej krízy, aj napriek sľubom o ich regulácii, nakysla do galaktických rozmerov. Podobne ako to bolo v roku 2008. Rastúce miery rozhádžu teraz nielen realitný trh, ale aj trh akciový a dlhopisový. Masívne praskliny sa na dlhopisovom trhu už objavujú. Rast mier pošle ekonomiku do čerta, aby mohla byť spustená ďalšia vlna stimulov. Politika centrálnych bánk nemá vyriešiť problémy svetovej ekonomiky. Iba kupuje čas. Odďaľuje nevyhnutné. Ak by centrálne banky svojimi akciami skutočne niečo vyriešili, už dávno by sme boli v ekonomickej nirváne.

Maximum na dlhopisovom trhu bolo dosiahnuté

Na dlhopisovom trhu sme dosiahli historický vrchol. Po voľbách sa dlhopisy prepadli zo svojho viac ako storočného maxima. Tie americké zažili deň po voľbách najväčší denný pokles v histórii. Ale o tom ani muk v médiách, lebo ešte stále sedel na stoličke prezidenta Obama a s horormi treba počkať, až kým Trump nastúpi do úradu. Celý dlhopisový trh sa otáča. Je teraz krátkodobo prepredaný. Dlhopisy môžu ísť v horizonte 3-9 mesiacov hore. Hlavne v dôsledku sklamania v ekonomike a očakávania oddialenia výtlaku mier a stimulov.

Poslednú dobu začali korelovať ako dlhopisy so zlatom. A to je jasný signál strachu. Vyzerá to tak, že investičná komunita si už začína pomaly uvedomovať čo sa robí. Peniažky začínajú utekať do bezpečných aktív, zpohľadu finančného bezpečia, na ktoré sme boli zvyknutí posledné 3 dekády. Dlhové inštrumenty však nebudú slúžiť ako útočisko veľmi dlho. Katastrofa, ktorú spôsobili dlhé roky úrokových mier stlačených na nulu, sa už prejavuje na účtoch sporiteľov. V USA sme mali prvý run na penzijný fond po dlhej dobe. Tento rok bude zjavné čoraz väčšiemu počtu ľudí, že ochrániť svoje úspory budú môcť len na pár miestach.

PS1: Keďže na tento blog prebiehajú neustále hackerské útoky, stále viaceré funkcie, ako napríklad kontaktný formulár nefungujú. Poprosím preto o strpenie ak všetko nebeží ako má.

PS2: Aj napriek útokom pokračujem v príprave spoplatnenia webu, pretože práce s ním je už príliš veľa. Bude viac menej symbolické. Blog bude rozdelený na verejnú a platenú sekciu. V platenej sa budem viac sústrediť na príležitosti, ktoré budeme môcť zo zmien vo svete využiť.

PS3: Ak si chcete dať na ľadničku moju fotku, bude so mnou rozhovor vo februárovom čísle časopisu Zem a vek.

Zdroj (1)

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře