Pohled na mocnou, elitou podporovanou mašinérii, která stojí za Gretou Thunberg, a na skutečný program jejího světového turné.

Během několika měsíců se Greta Thunberg stala z osamělé dívky, protestující před švédským parlamentem, mezinárodním fenoménem. Ačkoli se v masmédiích zdá, jako by k tomuto raketovému vzestupu došlo organicky, není to vůbec pravda.

Za Gretou stojí velká mašinérie, která je řízena významnými mezinárodními aktéry a je podporována velkými finančními prostředky. Tato PR mašinérie umožnila Gretě dostat se na obálky časopisů, stát se předmětem tisíců novinových článků a zároveň se nechat fotografovat se světovými vůdci a přednášet v elitních organizacích, jako je OSN.

Ačkoli Greta může být skutečně znepokojena osudem planety, její poselství je pečlivě připraveno těmi, kdo ji ovládají, aby vyvolalo specifickou reakci mladých lidí. Stručně řečeno, Greta je tváří velkého marketingového schématu – přísně koordinovaného mezinárodního úsilí prodat globální oteplování specifickou optikou: Strach, panika a naléhavost.

Než budu pokračovat, musím zdůraznit, že nejsem ani „popírač klimatu“, ani „klimatický aktivista“. To není můj obor. Nikdy jsem neanalyzoval žádná data týkající se změny klimatu a jejího vztahu k lidské činnosti. Nejsem zdaleka kvalifikovaný k tomu, abych se k této problematice vyjadřoval, takže to neudělám.

Mým oborem jsou masmédia a jejich vztah k moci. Masmédia se používají k formování a utváření názorů veřejnosti. Vzestup Grety na mezinárodní výsluní je jasným případem „nastolování agendy“, které je definováno následovně:

Nastolování agendy je vytváření povědomí veřejnosti a obav o významné otázky prostřednictvím zpravodajských médií. Nastolující agenda, neboli agenda-setting, je způsob, jakým se média snaží ovlivnit diváky a stanovit hierarchii převahy zpráv. Většina výzkumů o agenda-settingu vychází ze dvou základních předpokladů:
1. tisk a média neodrážejí realitu, ale filtrují ji a utvářejí
2 soustředění médií na několik málo otázek a témat vede k tomu, že veřejnost vnímá tyto otázky jako důležitější než ostatní témata.

Pokračování článku: Elitní mašinérie za Gretou Thunberg

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.