…..při pohledu na celkovou situaci a ústup júesej ze světových pozic se nedalo nic jiného očekávat….

08:54

Éra vojenské převahy letadlových lodí USA končí!

WP: Éra vojenské převahy letadlových lodí USA končí!
Americká letadlová loď USS Nimitz
Zatímco Rusko a Čína vytvářejí složité obranné systémy s využitím nových technologií, Spojené státy jsou přivyklé svým schématům a opírají se o zaostalé zbraně, tvrdí The Washington Post.
24.únor 201601:13
[wp_ad_camp_1]

Převaha americké armády nad ostatními zeměmi bude brzy minulostí, protože jejich hlavní síla – silná letadlová flotila – ztratila svůj někdejší význam, poukazuje Washington Post s odkazem na znalecký posudek.

Podle zprávy Centra pro novou americkou bezpečnost, vydanou v pondělí, nastává pro operace  USA v zahraničí zlomový okamžik. Jestli bylo dříve bylo obtížné oponovat jakékoliv americké letadlové lodi, nyní se situace radikálně změnila. „Země jako Čína, Írán a Rusko uskutečnily v uplynulých letech  důležitou modernizaci svých sil a výzbroje, která eliminuje vojenskou převahu Spojených států,“ zdůrazňuje publikace.

V Baltském moři vytvořilo Rusko vytvořilo složitý systém protivzdušné obrany a rozmístilo zde protiraketové systémy. Velení NATO varovalo před ruskými raketami na perimetru Sýrie, a Moskva již provedla testy pokročilých raket typu „země-vzduch“, jejich účinnost odborníci jednomyslně uznali, uvedl Washington Post.

Čína zase vytvořila integrovaný systém, který zahrnuje rovněž nejnovější rakety „země-vzduch“ křídlaté rakety proti lodím, ponorky, raketové křižníky a letadla. Tudíž Čína vytvořila komplex, který ji chrání proti hrozbám z moře a který je schopen udržet nepřítele v dostatečné vzdálenosti od strategicky důležitých oblastí, poznamenal autor článku.

NI: Děsivá představa USA – Čína drolí její ponorkovou převahu!

Zatímco jiní se zaměřují na tvorbu komplexních systémů s využitím nových technologií, například bezpilotních letounů, raket a pokročilých nových generací stíhacích letounů, Spojené státy pracují setrvačností a dopouští se tak velké chyby. Amerika ztratila svou hlavní výhodu – schopnost kontrolovat velké prostory. Pokud v následujícím roce nepřehodnotí Pentagon svou strategii, americké ozbrojené síly riskují, že nebudou držet krok s nejnovějšími zbraněmi Ruska a Číny, a mohou navždy zapomenout na vojenskou převahu, uzavřely noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)
[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.