Europarlament schválil zriadenie fondu pre azyl a migráciu. Dokument obsahuje aj solidárne prerozdeľovanie migrantov – povinné kvóty. Za návrh hlasovali aj traja europoslanci Smeru.

Richard Sulík priamo z Europarlamentu hlási, že Európsky parlament dnes schválil, a to sa podržte, zriadenie fondu pre azyl a migráciu.

Tento fond má mať obrovskú sumu peňazí k dispozícii, vyše 10 miliárd eur, na ktoré sa skladáme aj my, Slovenská republika.

Podľa pánov Komisie, ktorá tento návrh predložila, má medzi iným podporovať legálnu migráciu. „Vidieť, že páni v Komisii sa ničomu nepoučili z poslednej krízy,“ uvádza vo svojom videu Richard Sulík. „No ale horlivým poslancom v europarlamente a, dá sa povedať snílkom, sa podarilo tento návrh ešte viac vyšperkovať.

 

[wp_ad_camp_2]

Lebo doplnili do tohto návrhu nielen podporovať legálnu migráciu, ale posilňovať a rozvíjať politiky v oblasti legálnej migrácieMá vzniknúť nová agentúra Európskej únie pre azyl a nad rámec návrhu Komisie sa má zvýšiť úloha mimovládnych promigračných organizácií,“ zdôrazňuje Sulík.

Mimovládne organizácie je nástroj nadnárodných síl na presadzovanie ich záujmov na úrovni národných a štátnych politík a je to aj z prijímanej legislatívy stále zrejmejšie. Nejde o žiadne občianske hnutie, ale o platený nástroj na presadzovanie vopred určených cieľov.

Richard Sulík pokračuje znepokojene: „Toto je úplne šialené, čo sa tu deje. Namiesto toho, aby vynakladali maximálne úsilie na zastavenie akejkoľvek migrácie, to čo sa dialo posledné tri – štyri roky, kedy niekoľko miliónov migrantov prišlo do Európy, zjavne nestačilo. Zjavne, či už páni a dámy v Európskej komisii alebo aj tu v EP nevidia, aké problémy migrácia prináša. Nie, oni idú ešte podporovať legálnu migráciu. A samozrejme, to nezabudli doplniť, ide aj o solidárne prerozdelenie –  tak to píšu doslova –  sa v tomto návrhu píše: „v súlade so zásadou solidarity a spravodlivého rozdelenia zodpovednosti“. To je len pekne napísané, že chcú aj povinné kvóty,“ komentuje zhrozený Sulík.

 

[wp_ad_camp_2]

„Samozrejme, že som proti tomuto návrhu hlasoval, považujem ho za neprijateľný,“ dodáva Sulík, „Ale veľmi ma prekvapuje, že všetci traja prítomní poslanci Smeru hlasovali za tento návrh.“

“Návrh ako celok, bohužiaľ aj s hlasmi poslancov Smeru, prešiel.”

V novom fonde pre migráciu ide o 51-percentné navýšenie oproti predošlému rozpočtovému obdobiu. To, že ho teraz po búrilovom migračnom období europoslanci schválili, len dokazuje, že EÚ sa vydala na cestu politického pretláčania agendy, a to bez akejkoľvek snahy zladiť rozdielne prístupy krajín EÚ. Upozorňuje na to ďalší europoslanec, Branislav Škripek.

Napríklad práve Slovensko, ako aj iné konzervatívne krajiny chcú riešiť migračnú krízu tam, kde vzniká. Vynútené “finančné prostriedky z tohto fondu budú pôsobiť presne opačným efektom, teda ako magnet pre nových žiadateľov o azyl,” konštatoval Škripek.

Schválenie tohto fondu a z neho vyplývajúce záväzky budú tvrdo zasahovať do národných kompetencií jednotlivých štátov.

Zo Správy o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Fond pre azyl a migráciu, vyplýva, že fond by mal podporovať účinné riadenie migračných tokov, a to aj prostredníctvom podpory spoločných opatrení pokiaľ ide o prijímanie osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, ďalej prostredníctvom presídlenia a presunu žiadateľov o medzinárodnú ochranu, alebo osôb, ktorým sa poskytla medzinárodná ochrana, medzi členskými štátmi, a tiež prostredníctvom podpory integračných stratégií a účinnejšej politiky v oblasti legálnej migrácie.

zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.