[wp_ad_camp_1]

 

Už o tri mesiace, 26. septembra, má byť ukončená platnosť právnych záväzkov pre členské štáty Európskej únie prijímať migrantov, ktorí sa nachádzajú v Grécku a Taliansku. Aký ďalší postup v súvislosti s migračnou vlnou bude nasledovať po uplynutí uvedeného dátumu? Pripravuje EÚ jeho predĺženie? Prijme Slovensko stanovený počet migrantov? Na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa masívnej migrácie sme sa opýtali europoslanca Branislava Škripeka (OĽaNO).

Na snímke Branislav Škripek

 

Dňa 26. septembra 2017 má byť ukončená platnosť právnych záväzkov prijímať migrantov. Stratí toto nariadenie platnosť alebo Európska únia pripravuje jeho predĺženie?

Rozhodnutie Rady EÚ o relokáciách sa vzťahuje na všetkých migrantov, ktorí do 26. septembra 2017 prídu do Grécka alebo Talianska a zároveň požiadajú o azyl. Podľa stanoviska Európskej komisie po septembri neprestane platiť právny záväzok členských štátov týkajúci sa premiestňovania migrantov, pretože rozhodnutia Rady EÚ o premiestňovaní sa uplatňujú na všetky osoby, ktoré do Grécka alebo Talianska prídu do 26. septembra 2017. EK  teda bude na relokáciách trvať, kým nebudú prerozdelení migranti z Talianska a Grécka do ďalších členských štátov. Svedčí o tom i konanie, ktoré v týchto dňoch komisia zahájila voči Maďarsku, Poľsku a Českej republike za to, že sa odmietli podieľať na premiestňovaní migrantov.

 

Konanie voči Slovensku ale zahájené nebolo. Prijmeme teda stanovený počet migrantov?

V prvom rade musím povedať, že som nikdy nehlasoval za utečenecké kvóty a nesúhlasím s nimi. Avšak treba rozhodne pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života a zo strachu o svoj život utekajú zo svojej vlasti. Pomoc by sme však mali múdro s prihliadaním na naše možnosti a tiež na to, aby sme pomohli riešiť problémy v krajinách, kde vznikajú.

Čo sa týka vašej otázky, to by ste sa mali skôr opýtať pána premiéra. Toto je v jeho kompetencii a Vlády SR. Oni v konečnom dôsledku rozhodnú o tom, koľko utečencov a kedy prijmeme. Komisii zatiaľ stačil len prísľub Roberta Fica, že Slovensko utečencov prijme. Či však dodrží svoje slovo bude zaujímať nielen Slovákov ale aj Komisiu.

 

Aký je váš postoj k automatizácii relokovania imigrantov?

Toto rozhodne odmietam. Migranti či utečenci sú v prvom rade ľudské bytosti a nemôžeme sa na nich pozerať ako na nejaké “kusy”, ktoré si len tak rozdelíme. Zásadná otázka je to, kto sú títo ľudia, ktorí prichádzajú? Skutočne sú v ohrození života? Ak áno, je našou zodpovednosťou, aby sme im podali pomocnú ruku podľa našich možností. Ak však prichádzajú len ako špekulanti, treba ich vrátiť domov čo najskôr.

 

Pripravuje Európska únia finančné a iné postihy pre krajiny, ktoré odmietnu v rámci prerozdeľovania prijímať migrantov?

Pri viacerých príležitostiach sa o tom hovorí. Osobne som bol v Taliansku v utečeneckom tábore pred niekoľkými týždňami. Je skutočne fakt, že Taliansko a aj Grécko čelia prívalu utečencov. EÚ im posiela nemalé finančné prostriedky, ktoré sú aj z našich daní. Myslím si však, že by sme mali viac pomáhať krajinám odkiaľ ľudia utekajú. Podľa môjho názoru, by sa EÚ mala zamerať na posilnenie pohraničnej stráže afrických krajín. Rozhodne dobrou správou je, že minulý týždeň líbyjská pohraničná stráž zadržala skupinu skoro 100 migrantov a vrátila ich domov.

 

Aký je vás názor na návrh importu 250 000 migrantov zo Somálska do EÚ?

Tento návrh je hoax. O tom návrhu sa vôbec nediskutovalo a ani nehlasovalo. Žiadne prijaté uznesenie z EP nehovorí o realokácii Somálčanov do členských krajín únie. Som veľmi prekvapený z toho, kde sa táto informácia zobrala. Je však pravda, že Somálsko čelí hladomoru, státisíce ľudí je ohrozených na životoch a čo najhoršie, väčšinu z ohrozených tvoria deti a ženy. Mnoho ľudí bolo nútených utiecť pred istou smrťou zo svojej krajiny. Aktuálne je približne 260-tisíc Somálčanov v utečeneckom tábore Dadaab v Keni, z toho 60 % tvoria deti.

Európska únia pozorne sleduje situáciu a prijala v máji uznesenie, v ktorom vyzýva medzinárodných partnerov na pomoc ľuďom v Somálsku a v utečeneckých táboroch. Ďalej zdôrazňuje potrebu riešiť problém regionálne a pomôcť ľuďom priamo v zasiahnutej oblasti. Zároveň z uznesenia vyplýva, že spolu s medzinárodným spoločenstvom sa bude EÚ podieľať na humanitárnej pomoci, predovšetkým potravinovej pomoci a investíciách. V prvom rade je nevyhnutné zastaviť hladovanie ľudí. Žiadne systematické prerozdeľovanie ľudí nachádzajúcich sa v tábore Dadaab nie je témou. Samozrejme členské štáty majú možnosť ponúknuť takú pomoc, akú uznajú za vhodnú. V prvom rade však ide o humanitárnu pomoc a investície na riešenia základných príčin neregulárnej migrácie a vysídľovania.

 

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.