Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Európska únia hrá s Ruskom „sankčný futbal“ – Skóre 4:6
Sankcie sú veľkým politickým futbalom. V ňom hráči dávajú góly lakťom a po červenej karte neopúšťajú ihrisko. Po začatí Špeciálnej operácie na Ukrajine vyzval tím EÚ Rusko na zápas. A na ihrisko nasadil svojich najlepších legionárov. Teraz sa už chýli ku koncu druhý polčas. Bude nariadené predĺženie a následne sa budú strieľať i penalty? Aké je skóre pre dnešok v tomto nekompromisnom zápase?
Krajiny EÚ prvýkrát uplatnili reštriktívne opatrenia voči ruskej ekonomike už v júli 2014 po havárii malajzijského lietadla v Donbase. Najtvrdšie sankcie však boli uvalené po 24. februári minulého roka. Európa „prirodzene“ odmietla niektoré dodávky z Ruska. Najmä plynu. A mnohé jej spoločnosti „dobrovoľne“ obmedzili aktivity v Rusku.
„Sankčný zápas“ EÚ proti Rusku
Dňa 5. decembra minulého roka vstúpilo do platnosti embargo na dodávky ruskej ropy do EÚ. O dva mesiace neskôr podobný zákaz na vývoz ropných produktov do Európy.
Pre tretie krajiny stanovili štáty G7 cenový strop 60 dolárov za barel ropy, 100 dolárov za barel benzínu, nafty a kerozínu a 45 dolárov za barel vykurovacieho oleja. Súčasťou opatrenia bol aj zákaz poistenia a financovania tankerov prepravujúcich ropu a ropné produkty z Ruska.
Predtým smerovalo približne 40 % vývozu ropy z Ruska do EÚ. Čo bola asi tretina „čierneho zlata“, ktoré Európania podľa Britského energetického inštitútu nakupovali v iných krajinách. Európania museli nahradiť ruskú ropu zvýšením dodávok z Blízkeho východu a Afriky.
Ropné embargo viedlo k prudkému nárastu cien v EÚ. V marci 2022 dosiahla cena ropy na londýnskej burze najvyššiu úroveň od mája 2008. Bol zaznamenaný historický rekord.
Skóre 0:1
Rusko okamžite presmerovalo svoje dodávky do iných krajín. Podľa analytickej spoločnosti Vortexa Ltd. ešte v marci minulého roka smerovalo 91 % ruského vývozu ropy a ropných produktov do Číny a Indie. V priebehu roka sa dodávky do Číny zvýšili 2,1-krát, do Indie 21-krát. Výhoda je opäť na ruskej strane.
Skóre 0:2
V niektorých prípadoch sa ropa z Ruska rafinuje v tretích krajinách. Najmä v Indii. Výsledné ropné produkty sa posielajú na európsky trh. Niektoré krajiny aktívne nakupujú palivo z Ruska pre vlastnú potrebu a vyvážajú vlastný benzín a naftu. Ako napríklad Turecko.
„Výrazný nárast tokov indickej nafty znamená, že na jej výrobu sa zrejme rafinuje ropa z Ruska a potom sa tento produkt predáva do EÚ,“ tvrdia analytici spoločnosti Vortexa.
Skóre 0:3
Zavedenie cenového stropu a začínajúca recesia v Európe však viedli k vážnemu poklesu hodnoty ruskej ropy. Podľa ruského ministerstva financií bola priemerná cena ropy Ural, teda hlavnej exportnej triedy, v prvom polroku 2023 na úrovni 52,17 dolárov za barel v porovnaní s 84,09 dolármi v rovnakom období minulého roka.
Skóre 1:3
Európa formálne nezaviedla sankcie na dodávky ruského plynu. Tie sa „prirodzene“ prudko znížili. Spočiatku k tomu prispel „plynový konflikt“. Počas neho začal ruský Gazprom znižovať dodávky na európsky veľkoobchodný trh.
Potom sa väčšina vývozu ruského plynu úplne zastavila v dôsledku výbuchov plynovodov Nord Stream-1 a Nord Stream-2. Pre pripomenutie, americké médiá z nich najnovšie obviňujú vrchného ukrajinského veliteľa generála Valerija Zalužného.
V dôsledku toho sa dodávky zemného plynu z Ruska do Európy plynovodmi v roku 2022 znížili takmer o polovicu. Aspoň tak to vypočítal Britský energetický inštitút.
Skóre 2:3
Dovoz skvapalneného zemného plynu LNG z Ruska koncom minulého roka vzrástol o 12 %. Vzrástli totiž dodávky do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíre.
Skóre 2:4
Na pozadí týchto šokov dosiahli ceny plynu v minulom roku kozmických 3800 dolárov za tisíc metrov kubických. Zatiaľ čo v roku 2021 bola priemerná cena 200 až 250 dolárov za tisíc metrov kubických. Oslabenie dopytu, aj v dôsledku recesie európskeho hospodárstva a nezvyčajne teplej zimy, však viedlo k poklesu cien plynu. V júli klesli na 320 dolárov za tisíc metrov kubických.
Tímy si teda „vymieňali nebezpečné protiútoky“. Ale nakoniec mali Európania šťastie.
Skóre 3:4
Rusko začalo zavádzať obmedzenia na dovoz hnojív ešte pred začiatkom Špeciálnej operácie na Ukrajine. Z dôvodu vysokého dopytu na domácom trhu a rastúcich svetových cien v dôsledku prerušenia dodávok počas „pandémie koronavírusu“.
V roku 2022 sa Rusko podieľalo na viac ako 60 % celosvetovej produkcie dusičnanu amónneho a 13 % celkovej produkcie hnojív. Čo viedlo k ešte vyšším cenám hnojív. Okrem toho k nárastu cien týchto produktov prispel aj spomínaný skokový nárast cien plynu.
V dôsledku toho sa zvýšili ceny poľnohospodárskych výrobkov. Obzvlášť obilia. V poslednom desaťročí sa Rusko postupne stávalo jedným z najväčších svetových vývozcov obilia. Tento rok sa podľa prognózy Ministerstva poľnohospodárstva USA stane Rusko opäť najväčším svetovým dodávateľom. Malo by predbehnúť Kanadu, USA aj EÚ.
Skvelý protiútok.
Skóre 3:5
Odmietnutie ruských energetických zdrojov má veľmi vážny vplyv na európske hospodárstvo. Energetická kríza spôsobená sankciami viedla v Eurozóne k technickej recesii. Teda k poklesu hrubého domáceho produktu počas dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat sa hospodárstvo Eurozóny vo štvrtom štvrťroku minulého roka znížilo o 0,1 %. A v prvom štvrťroku 2023 o ďalších 0,1 %.
Recesia je najviditeľnejšia v Nemecku, Podľa tamojšieho štatistického úradu Destatis najväčšia európska ekonomika klesla vo štvrtom štvrťroku minulého roka o 0,5 %. A v prvom štvrťroku tohto roka o ďalších 0,3 %. Na zvládnutie dôsledkov energetickej krízy musela nemecká vláda podľa výpočtov americkej agentúry Bloomberg vynaložiť približne 440 miliárd eur.
Skóre 3:6
Na jeseň minulého roka prekročila ročná miera rastu spotrebiteľských cien v Eurozóne 10 %. Čo bol rekord za celú existenciu menovej únie. V pobaltských štátoch to bolo viac ako 20 %. Odvtedy však ceny energií aj inflácia výrazne klesli.
Skóre 4:6
„Odmietnutie zmysluplnej spolupráce zo strany viacerých západných krajín, vrátane dovozu energetických zdrojov, vyvolalo v Európe skutočnú energetickú krízu. Ceny im preto neustále rastú a inflácia sa dostala spod kontroly. Takú situáciu ešte nezažili,“ povedal v apríli 2022 „tréner“ ruského národného „sankčného tímu“ Vladimír Putin.
V Rusku bola pritom podľa Eurostatu inflácia v medziročnom vyjadrení v júni na úrovni 3,25 %. Navyše v porovnaní s Eurozónou klesá tempo rastu spotrebiteľských cien v Rusku už štvrtý mesiac po sebe.
Hra pokračuje
Skutočnosť, že európski výrobcovia prišli o niekoľko desiatok miliárd eur na ušlých ziskoch, pretože odmietli spolupracovať s Ruskom, je zrejmá už aj školákovi.
Dokonca Kyjevská ekonomická škola zverejnila štatistiku podľa ktorej takmer 83 % najväčších západných spoločností, konkrétne 1146 z 1387, naďalej pokračuje vo svojom pôsobení v Rusku.
Ich obrat sa vlani zvýšil až na 214 miliárd dolárov. Čo len potvrdzuje názor ekonomických expertov, že Rusko sa so sankciami vyrovnalo.
Ak sa bude „sankčný zápas“ vyvíjať takto, predĺženie už možno nebude nutné.
Zdroj: Tsargrad
Zdravím všetkých, a prajem pekný deň.
https://t.me/ivermektinSKdiskusia/77002