…..no a máme to tady. Většinou zvítězily opoziční strany celého cirkusu EU snad jen na Slovensku, v Česku a v Německu byly volby cinknuté….

23:54

V 21 z 28 členských štátov Európskej únie sa v nedeľu hlasovalo vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Počas posledného dňa volieb do EP, ktoré trvali od 23. do 26. mája, svoj hlas odovzdali napríklad voliči v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku či Poľsku.

Taliansko: Salvini ovládol prieskumy

V talianskych voľbách do EP vyhrala zrejme protiimigračná Liga vicepremiéra Mattea Salviniho. Prvé prieskumy jej prisudzujú 26 až 31 percent hlasov. Druhé miesto podľa prieskumov získala ľavicová Demokratická strana, ktorá má medzi 20,5 až 25 percent hlasov. Koaličnému partnerovi Ligy, protestnému Hnutiu piatich hviezd, prieskumy prisudzujú 18,5 až 23 percent hlasov.

Británia: Farage má výrazný náskok

Vo voľbách v Británii vyhrala Strana pre brexit Nigela Faragea, ktorej zisk sa pohybuje na úrovni 32 percent. Labouristi a liberálni demokrati sa delia o druhé miesto s 19 percentami. Prepadli konzervatívci, ktorí získali podľa odhadov približne 12 percent hlasov.

Francúzsko: Le Penová porazila Macrona

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) vo Francúzsku sa stala podľa dvoch z prvých odhadov tamojších výsledkov euroskeptická strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s tým, že ak by sa odhady potvrdili, šlo by o veľké sklamanie pre proeurópskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Marine Le Penová.

Marine Le Penová. Autor: Reuters, CHARLES PLATIAU

Podľa tzv. exit pollov, ktoré vypracovali agentúry Ifop-Fiducial a Harris Interactive-Agence Epoka Národné združenie získalo približne 24 percent hlasov. Macronovo centristické hnutie Republika v pohybe (LREM) zaostáva s 22,5 až 23 percentami.

Za nimi sa podľa odhadov umiestnili Zelení (12 až 12,7 percenta), ktorí si oproti roku 2014 polepšili. Nasledujú Republikáni so ziskom 8 až 8,2 percenta hlasov a Socialisti so ziskom 6,3 až 6,5 percenta hlasov.

Vo Francúzsku prišlo hlasovať 52 až 54 percent oprávnených voličov v porovnaní s rokom 2014, kedy hlasovalo 35,1 percenta voličov.

Taliansky premiér
		Matteo
		Salvini.
Eurovoľby v
		Belgicku.
+7Eurovoľby
		v
		Poľsku.

Česko: Vyhralo ANO

Eurovoľby v Česku vyhralo hnutie ANO s 21,2 % hlasov. Druhá je ODS (14,5 %), tretí skončili Piráti (14 %). ČSSD nezískala žiaden mandát.

Nemecko: Merkelovej blok vedie

Stredopravicový blok nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, strany CDU/CSU nazývané aj Únia, zaznamenali značné straty v nedeľných voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Veľké zisky majú zelení, ale krajná pravica zaznamenala oveľa menší nárast podpory, ako sa očakávalo. Vyplýva to z tzv. exit pollov, ktoré zverejnila aj tlačová agentúra AP.

Prieskumy medzi voličmi po ich odchode z volebných miestností pre nemeckú televíziu ARD ukázali, že podpora pre Merkelovej stredopravicovú Úniu (strany CDU/CSU) dosiahla približne 28 percent. Merkelovej koaličný partner vo vláde, stredoľavicoví sociálni demokrati (SPD), klesli na 15,5 percenta. Pred piatimi rokmi mali tieto strany 35,4 percenta, resp. 27,3 percenta hlasov.

Exit polly ukázali, že zelení sa hladko dostali na druhé miesto s 22 percentami, čo je dvojnásobok ich výsledku spred piatich rokov. Krajne pravicová, populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala podporu 10,5 percenta, čo je lepší výsledok než v roku 2014, ale horší, než dosiahla v posledných nemeckých parlamentných voľbách v roku 2017.

Rakúsko: Výrazný náskok ľudovcov kancelára Kurza

Konzervatívna Rakúska ľudová strana (ÖVP) na čele s kancelárom Sebastianom Kurzom by sa mohla stať i napriek terajšej vládnej kríze jasným víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa konajú v Rakúsku v nedeľu. Vyplýva to z prvej prognózy volebných výsledkov, ktorú priniesla tlačová agentúra APA.

Sebastian Kurz už oslavuje.

Sebastian Kurz už oslavuje. Autor: Reuters, LEONHARD FOEGER

Podľa tohto odhadu, vypracovaného inštitútmi ARGE Wahlen, SORA a Peter Hajek pre APA a televízne stanice ORF a ATV, by mali ľudovci získať 34,5 percenta odovzdaných hlasov a výrazne tak predbehnúť opozičnú Sociálnodemokra­tickú stranu Rakúska (SPÖ), ktorej predpovedajú zisk 23,5 percenta.

Podpora pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá tento mesiac ukončila spoločné vládnutie s ÖVP, poklesla podľa uvedenej prognózy na 17,5 percenta.

Ďalšími v poradí sú Zelení so ziskom 13,5 percenta a do EP by sa mala dostať vďaka osempercentnej podpore aj liberálna strana NEOS. Neúspech je naopak predpovedaný ľavicovo-populistickej strane JETZT, uzatvára APA.

Volebná účasť by mohla podľa jej údajov výrazne prekročiť 50 percent.

Víťazom eurovolieb v Poľsku je podľa exit pollu vládnuca strana PiS

Vládnuca pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) zrejme zvíťazila v Poľsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v tejto krajine konali v nedeľu. Vyplýva to z prieskumu medzi voličmi, ktorého výsledky priniesla tlačová agentúra AFP.

Eurovoľby v Poľsku.

Eurovoľby v Poľsku. Autor: SITA/AP, Czarek Sokolowski

Vládnuci konzervatívci by mali podľa týchto údajov získať 42,4 percenta hlasov, čo predstavuje 24 z 51 kresiel prináležiacich Poľsku v EP. Zoskupenie opozičných liberálnych strán, vystupujúce pod názvom Európska koalícia (KE), sa podľa tzv. exit pollu inštitútu Ipsos umiestňuje na druhej priečke so ziskom 39,1 percenta hlasov, resp. 22 kresiel.

Progresívna strana Jar (Wiosna) by mala získať 6,6 percenta hlasov a tri kreslá, zatiaľ čo 6,1 percenta a takisto tri kreslá prieskum pripisuje krajne pravicovému zoskupeniu Konfederácia.

Belgicko: V trojakých voľbách zosilnela vo Flámsku krajná pravica

Flámska krajne pravicová a separatistická strana Vlaams Belang (Flámsky záujem; VB) zaznamenala v nedeľu výrazné zisky hlasov v národných, regionálnych aj európskych voľbách. Ukázali to čiastočné neoficiálne výsledky.

Krajina s 11 miliónmi obyvateľov patrí k najviac rozdeleným členským štátom EÚ. Holandsky hovoriaci voliči vo Flámsku a francúzsky hovoriaci voliči vo Valónsku a Bruseli si vyberali vlastných kandidátov a strany. V Belgicku je aj menšie nemecky hovoriace spoločenstvo, vysvetlila tlačová agentúra AFP.

Eurovoľby v Belgicku.

Eurovoľby v Belgicku. Autor: SITA/AP, Virginia Mayo

Hlasovanie v trojakých voľbách poznamenal protest pred dôležitou železničnou stanicou Brusel-sever (Brussels Gare du Nord), kde polícia podľa svojich slov zatkla 200 protestujúcich z hnutia takzvaných žltých viest.

Na základe výsledkov parlamentných volieb sa začnú rokovania o vytvorení vlády, päť mesiacov po tom, čo padla vládnuca koalícia a premiér Charles Michel bol poverený viesť dočasný kabinet bez väčšiny.

Avšak po spočítaní 15 percent hlasov vo všetkých troch hlasovaniach v holandsky hovoriacom Flámsku sa ukazuje, že krajne pravicová strana Vlaams Belang (Flámsky záujem) získa 18 percent, teda približne trikrát viac než v posledných voľbách v roku 2014.

Strana Vlaams Belang sa posilnila sčasti aj na úkor konzervatívnej nacionalistickej Novej flámskej aliancie (N-VA), ale Flámsko bude naďalej viesť pravicová N-VA. V Bruseli a Valónsku sú vo vedení francúzski hovoriaci socialisti.

Toto bude komplikovať každú snahu o dohodnutie koalície v 150-člennom federálnom belgickom parlamente, kde majú zastúpenie strany z Flámska aj Valónska. To ešte viac zdôrazňuje rozkol v belgickej politike.

Odhad EP pripisuje volebný úspech zeleným a krajnej pravici

Tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré prebiehali od štvrtka do nedele, priniesli straty tradičným stranám, zatiaľ čo vyššie zastúpenie by mali mať zelení, ako aj krajne pravicové a populistické strany. Vyplýva to z prvých odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnil v nedeľu večer samotný EP.

Podľa prognózy založenej na údajoch z 11 členských krajín EÚ zostane v EP najsilnejším táborom stredopravicová Európska ľudová strana (EPP), ktorá by mala obsadiť namiesto doterajších 217 už len 173 kresiel. Stredoľavicovej Progresívnej aliancii socialistov a demokratov (S&D) predpovedajú pokles zo 186 na 147 kresiel.

Ľavicoví Zelení – Európska slobodná aliancia by si mali naopak polepšiť z 52 na 71 kresiel. Skupina Európa národov a slobody, ktorá združuje populistické a krajne pravicové strany z krajín ako Francúzsko a Taliansko, pravdepodobne obsadí 57 kresiel.

Napriek stratám tradičných strán budú mať v novom EP stále prevahu jasne proeurópske sily, ktorým predpovedajú zisk 493 zo 751 kresiel, komentuje tlačová agentúra AP.

Účasť v eurovoľbách je najvyššia za 20 rokov

Účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v 27 štátoch Európskej únie (EÚ) sa priblížila k 51 percentám. Informoval o tom hovorca EP Jaume Duch Guillot s tým, že toto číslo je najvyššie za 20 rokov a znamená obrat oproti doterajšiemu postupnému poklesu účasti. Údaje pritom nezahŕňajú Veľkú Britániu, ktorá by mala svoje čísla dodať dnes večer.

„Je to veľmi výrazný nárast účasti, vôbec prvý raz od prvých európskych volieb v roku 1979,“ skonštatoval Guillot.

Štvordňové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v europarlamente, sa konajú od 23. do 26. mája. Svoje hlasy v nich mohlo odovzdať 426 miliónov oprávnených voličov z 28 štátov. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705.

Weber hlasoval v eurovoľbách – dúfa „v Európu stredu a stability“

Stredopravý nemecký kandidát na predsedu Európskej komisie Manfred Weber v nedeľu vyjadril nádej, že voliči podporia „Európu stability“ a jednotný a ambiciózny kontinent.

Weber patrí do konzervatívnej politickej skupiny v Európskom parlamente (EP) s názvom Európska ľudová strana (EPP), ktorá dúfa, že si tam zachová postavenie najväčšej frakcie, napísala tlačová agentúra AP.

Weber hlasoval v nedeľu vo voľbách do EP vo svojej rodnej spolkovej krajine Bavorsko. Keď hádzal volebný lístok do urny, vyhlásil: „Nechcem zažiť pravicovo-populistickú Európu, ktorá chce zničiť myšlienku súdržnosti…, a takisto som proti Európe, ktorá je v rukách ľavice.“

Nemecká europoslankyňa Ska Kellerová, ktorá je na prvom mieste kandidátky frakcie Európska strana zelených v eurovoľbách, uviedla v Berlíne pri odovzdávaní svojho hlasu: „Európska únia by mala ísť prvá po ceste ochrany klímy. Potrebujeme súdržnosť spoločnosti, potrebujeme posilniť demokraciu v Európe a dúfam, že toto sa stretne s veľkou podporou.“

Kurz dúfa v posilnenie stredu

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz dúfa, že voľby do Európskeho parlamentu (EP) posilnia stred a nie extrémnu pravicu alebo ľavicu. V nedeľu vo Viedni to povedal novinárom s tým, že dúfa, že jeho stredopravá Rakúska ľudová strana si udrží prvú priečku v boji o kreslá v europarlamente.

Eurovoľby sa pritom v Rakúsku stali prvým testom podpory pred septembrovými predčasnými parlamentnými voľbami po rozpade Kurzovej koalície v súvislosti so škandálom vicekancelára Heinz-Christiana Stracheho. V pondelok čaká Kurza hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré iniciovala opozícia.

Orbán chce moc pre protiimigrantské strany

Maďarský premiér Viktor Orbán zase podľa vlastných slov dúfa, že voľby do EP prinesú väčší vplyv stranám, ktoré chcú zastaviť migráciu. Po tom, ako v nedeľu odovzdal svoj hlas v budapeštianskej škole neďaleko svojho domova, uviedol, že otázka migrácie, ktorá je podľa neho zastaviteľná, „reorganizuje politické spektrum Európskej únie“.

Orbán, ktorého strana Fidesz má pozastavené členstvo v stredopravej Európskej ľudovej strane (EPP) v súvislosti s obavami o stav demokracie v Maďarsku, sa pritom vyjadril, že bude chcieť zotrvať v EPP len v prípade, že bude môcť ovplyvniť jej budúcu stratégiu. Orbán sa nedávno stretol s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim, no zatiaľ nepotvrdil záujem pridať sa k radikálnejšej nacionalistickej aliancii, ktorú Salvini zakladá. Fidesz by mal pritom podľa predpokladov vyhrať dnešné voľby v Maďarsku.

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/eurovolby-2019/clanok/513499-posledny-den-volieb-do-europarlamentu-hlasuju-v-21-krajinach/

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.