Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Extrémní mrazy v Austrálii
Ani dnes v Evropě nebylo mnoho míst, kam by se dalo utéct před panujícím teplem až vedrem.
[wp_ad_camp_2]
Vynecháme-li Island, tak se jednalo pouze o Irsko, Skotsko, Norsko (s výjimkou jihu), severní Švédsko, částečně Balkán (četné bouřky) a malou část evropského Ruska (déšť spolu s bouřkami). Například plus minus šedesátitisícové město Zalaegerszeg ležící na západě Maďarska v poledne hlásilo osvěživých 18 °C, kdežto třeba v centru Londýna bylo v tu samou dobu 30 °C. Rovněž za polárním kruhem se dalo narazit na léto, namátkově finské maloměsto Sodankylä (67,2° s. š.) ve 14 hodin naměřilo 26 °C, zatímco jihoitalská Neapol (40,5° s. š.) „jen“ 23 °C.
Holomrazy, to je oč tu běží
Australský kontinent se kvalitními zimami rozhodně pyšnit nemůže, mimo jiné proto, že je z převážné většiny situován mezi 10. až 40. rovnoběžkou (čili vlastně mezi Jižním Súdánem a Řeckem). Sníh je proto pro Australany velkou neznámou (ne každý má tu možnost za ním cestovat do hor na jihovýchodě Austrálie, přičemž ani tam ho nijak převratně nebývá). Nicméně s mrazy je to už trošku jiné. Při vhodné konstelaci tlakových polí k protinožcům začne natékat chladný a vlhký vzduch z (dálných) jižních směrů. Je-li přitom nad jejich půdou přítomna tlaková výše, klasický scénář je na světě – nejdříve svižnější příliv chladu od jihu, posléze „podmanění si“ masy chladného vzduchu anticyklónou, která vymaže oblačnost, pročež noční výdej tepla (radiační ochlazování) stojí za to.
[wp_ad_camp_2]
Rekord sem, rekord tam
Na konci zesnulého týdne tomu právě takto bylo. Mezi oblastí vysokého tlaku se středem nad pomezím Jižní Austrálie a Severního teritoria a oblastí nízkého tlaku se srdcem tepajícím pod Tasmánií do prakticky celé východní Austrálie pronikl chládek mající kořeny daleko na jihozápadě. Zmíněná oblast vysokého tlaku se přitom pohybovala k východu, zanedlouho se tím pádem usadila nad východní Austrálií, to jest nad Victorií, Novým Jižním Walesem a Queenslandem. Nebe vymetené, rtuti teploměrů tudíž k pádům odsouzené.
V metropolitní Canbeřře se v noci z neděle na dnešek teploty pohybovaly v průměru kolem -4,7 °C s tím, že minimum bylo zaznamenáno v 7 hodin, a to -7,4 °C. Nahlédneme-li do canberrského meteodeníku, jenž zahrnuje letopočty 1939 a dále, nabudeme znalosti o tom, že se jednalo o nejmrazivější 23. červenec za celou dobu měření. Pokořen byl rekord z roku 1972, a to -6,3 °C.
Na konci 30. let 20. století byla oficiální měření zahájena také v australském tropickém podnebném pásu, přesně v městečku Daly Waters (16,2° j. š., tj. úroveň jižní Zambie) nacházejícím se bezmála 2 700 km od Sydney. Nedělní den se zde představil 29 °C, dnešek přinesl až 30 °C, avšak v ranním čase, ze stejných troposférických důvodů jako v Canbeřře, slevil až na 2,3 °C. Takto chladnému 23. červenci místní čelili teprve poprvé, padl záznam ze sezóny 2014, a to 4,4 °C.
[wp_ad_camp_2]
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Blbosť… žijem v Írsku v Dubline…. Momentálne je tu už 4 týždeň vyhlásený červený stav. Nesmie sa používať voda na polievanie trávy, umývať autá atď… Je tu úplne sucho…dnes (t.j) 25.7.2018 tu bolo zase 28 °C … Najteplejšie leto za posledných 40 rokov… Toto nezažili ani starý iri čo sa tu deje teraz…. 4 týždne je tu stále okolo 23-25 °C .. možno sa vám to zdá málo,ale na írske pomery je to veľký nadpriemer … A to ani nehovorím o tom,že tu včera pršalo po 26 dňoch…V Írsku!!! Kua kde prší 7x za deň….!!!!!!