Farmaceutické firmy dávajú lekárom dáta, ktoré „mnohých stoja život“
06:54[wp_ad_camp_1]
V rozhovore pre britský The Independent tvrdí Dr. Aseem Malhotra, kardiológ National Health Service, že farmaceutické spoločnosti sú príčinou neobjektívnych informácií, ktorými klamú doktorov o účinnosti liekov a vyrábajú dezinformovaných odborníkov za cenu „stoviek tisíc životov“ po celom svete: „Je systémový nedostatok transparentnosti v údajoch, ktoré sú poskytované doktorom. V štúdiách sú výhody hrubo zveličené a vedľajšie účinky podhodnotené“.
Dr. Malhotra hovorí, že prevaha ziskuchtivých farmaceutických korporácií je schopná financovať štúdie a testy liekov, ktoré produkujú skreslené informácie zaznamenané a vykazované v lekárskych časopisoch. To „vytvára dezinformačnú epidémiu“, ktorej jadrom problému je „vyšší záujem o biznis než o pacienta“. Nedostatok transparentnosti, ktorý ubližuje pacientom prostredníctvom vedľajších účinkov, je ilustrovaný správou FDA, podľa ktorej nežiaduce účinky z predpísaných liekov v roku 2014 spôsobili v USA 123 000 úmrtí a 800 000 závažných následkov, ktoré siahali od hospitalizácie po potenciálne zdravotné postihnutie. Správa FDA tiež uvádza, že počet neželaných udalostí kvôli predpísaným liekov sa za posledných 10 rokov strojnásobil.
Peter Götze, profesor výskumných projektov z Kodanskej univerzity, má ďalšie dôkazy o tom, že predpísané lieky sú tretím najväčším zabijakom po srdcových ochoreniach a rakovine. Špeciálnu pozornosť venuje psychotropným liekom, ktoré sa využívajú napr. na liečbu demencie. Vedľajšie účinky sa majú týkať obzvlášť ľudí nad 75 rokov, ktorí berú viac ako jeden druh predpísaných liekov, čo môže spôsobiť závrate, pády a fraktúry bedrových kĺbov, z ktorých plynú ďalšie problémy. V dôsledku vedľajších efektov je prijatá v nemocnici tretina pacientov tejto vekovej kategórie a štvrtina z nich zomiera na následky úrazov.
K požiadavke pre nezávislé vyšetrovanie účinnosti a bezpečnosti liečiv sa pridal bývalý lekár britskej kráľovnej Sir Richard Thompson, ktorý súhlasí so slovami Malhotru: „Inštitúcie ako univerzity, lekárske časopisy a nepoctiví lekári vedome alebo nevedome spolupracujú na finančnom zisku pre farmaceutický priemysel. Musíme sa odvrátiť od neinformovaného predpisovania a sprístupniť nespracované údaje z klinických štúdií pre nezávislú kontrolu. Dovtedy osobne považujem všetky priemyslom sponzorované štúdie za marketing“.
Zdroje: The Independent, Youtube
[wp_ad_camp_1]