V procesu probouzení je jediná jistota: Nikdy se nepřestaneme učit. V tomto článku si shrneme obecné fáze probuzení. To vám pomůže určit, kde se na své duchovní cestě nacházíte a jaké kroky musíte podniknout, abyste se dostali tam, kam máte namířeno. Nezapomeňte, že každý musíme jít svým vlastním tempem. To, že ještě nejste tam, kde chcete být, neznamená, že se tam nedostanete později.

Uvědomění

Uvědomíte si, že vám v životě něco zásadního chybí. Běžný život vás nenaplňuje, vnitřně víte, že skutečnost je o něčem jiném, než se na první pohled zdá. Chcete to najít a vyplnit prázdnotu, která vás trýzní. I když ještě nebudete vědět, co to obnáší nebo jak věci zlepšit, uvědomění si, že vám něco chybí, je začátek úžasné cesty.

Zpochybňování

V této fázi začnete zpochybňovat všechno a všechny. I sami sebe. Jsem sám sebou? Žiju život jaký chci žít, nebo mi to někdo vnutil? Je tohle skutečně můj kamarád, nebo se s ním bavím ze zvyku? Jak má vlastně vypadat funkční vztah? Proč vlastně dělám tohle? Dělám to z povinnosti, nebo skutečně chci? Co mi přináší tato aktivita? Říkají mi pravdu? Má smysl koukat na televizi a číst noviny? Jsem ve správném kolektivu, nebo patřím jinam? Proč tomuto věřím? Jsou k tomu důkazy, chci tomu věřit, nebo mi to někdo podstrčil?

Postupně zjistíte, že je potřeba udělat změny. Vyhodit co nefunguje a přitáhnout si to, co skutečně chcete. Ale to není možné, dokud nejprve celý svůj život nezpochybníte a hluboce se sami nad sebou nezamyslíte. Běžná průměrná populace se k tomuto nikdy nedostane, prostě prožijí život tak jak jim to společnost nastíní a zásadní otázky si nepokládají.

Změna přesvědčení

Poté, co zjistíte, že jste spoustu věcí dělali ze zvyku a nevědomě, se změní i váš systém myšlení a víry. Přestanete kouřit. Odejdete z kostela. Pošlete špatné kamarády někam. Začnete číst. Změníte svůj nezdravý životní styl. Změníte práci. Přestanete dělat věci, které nesnášíte, abyste se někomu zavděčili.

Vaše okolí může tato změna velmi štvát, protože jsou zvyklí na vaše staré spící já, které bylo každému po vůli a které se drželo komfortní zony, dělalo věci tak jako je dělal každý. A najednou to není. Najednou si od nich třeba nenecháte kálet na hlavu.

Pokud s vámi neudrží společný krok a nebudou se posouvat spolu s vámi, tito lidé postupně z vašeho života sami odejdou, protože si nebudete mít co říct, nebo začnete mít spoustu konfliktů a třecích ploch.

Pokračování článku: Fáze postupného probouzení, kterými musíme všichni projít, než dosáhneme osvícení

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.