Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Přejeme všem krásné dny
    Přejeme všem krásné dny

    Přejeme všem krásné dny

  • Lidé bez duše se nemohou probudit
    Lidé bez duše se nemohou probudit

    Lidé bez duše se nemohou probudit

  • Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi
    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

  • Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá
    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

FBI varuje: špehovat vás mohou už i hračky

Obavy o soukromí jsou v době vzájemně propojených zařízení stále více opodstatněné. Zvyšuje se množství senzorů, mikrofonů a kamer v našem okolí, a to nejen v zařízeních, kde bychom to čekali. „Chytrá“ technologie je všude. Rozšiřuje se i do dětských hraček a FBI nyní varuje před jejich zneužitím

[wp_ad_camp_1]

Soukromí mohou narušit už i hračky. | foto: Mattel

Nová Hello Barbie komunikuje po stisknutí knoflíku na pásku.Nějaký senzor nebo mikrofon má v kombinaci s připojením k internetu dnes už velké množství přístrojů. To kromě pohodlí přináší i komplikace. Kauza televizorů Samsungkupříkladu ukázala, že pozor na pusu si musíme dávat i v obýváku: firmasamotná varovala, že systémrozpoznávání řeči může na servery odeslat i mikrofonem zachycené citlivé údaje.

[wp_ad_camp_1]

Situaci dělá ještě vážnější často velmi slabé zabezpečení zařízení, která shromažďují citlivá data. Mezi hříšníky jsou například chytré hodinky nebo fitness náramkyFirma AV-test poukázalaminulý rok na řadu bezpečnostních chyb, kdy kupříkladu výrobek firmy Xiaomi ukládal data do spárovaného telefonu bez jakéhokoli šifrování. Jindy je zase vina na straně uživatele. Pokud nezměníte přednastavené heslo pro přístup do zařízení, mohou útočníci snadno sledovat i věci, které opravdu nechceme, jak ukázal únik záznamů z webkamer nebo dětských chůvičekpřipojených k internetu.

Nyní se objevuje další potenciální ohrožení soukromí v domácnostech:špehovat už mohou i dětské hračky. Již dříve se o tom mluvilo v souvislosti s „chytrou“ panenkou Barbie.

Barbie připojíte na wi-fi a můžete si s ní povídat | (1:12) | video: Mattel

Chytré hračky Němci zakazují a Američané před nimi varují

Před tímto nebezpečím teď varuje dokonce i FBI. I ve hračkách se totiž začínají objevovat různé senzory a připojení k internetu. Příkladem může být panenka Cayla. Ta má v sobě zabudovaný mikrofon a je připojená k internetu: dítě tak na ni může mluvit a Cayla díky systému na rozpoznání řeči na některé jeho otázky dokáže odpovědět. Ale spojení s panenkou je prý zcela nezabezpečené. Je tak například možné připojit se na bluetooth modul v Cayle a odposlouchávat vše, co dítě řekne, a dokonce na něj mluvit. To vše přitom ze vzdálenosti až 15 metrů. Obavy o možné zneužití vedly dokonce k tomu, že Cayla byla německými úřady vyhodnocenajako „ilegální špionážní nástroj“ a jejím vlastníkům ji nakázaly zničit.

Varování americké FBI tak daleko nejde. Pouze upozorňujena přítomnost těchto senzorů v některých hračkách a varuje před nástrahami, které z ní plynou. Uvádí, že z rozhovorů dítěte s hračkou je možné získat spoustu citlivých údajů jako jméno dítěte, jeho školu, co se mu líbí a nelíbí a jeho aktivity. Tento fakt spolu s připojením hračky k internetu a často špatným zabezpečím tak představuje riziko zneužití.

FBI doporučuje nejrůznější opatření: číst pečlivě licenční ujednání, aby bylo jasné, co je shromažďováno, zjištění známých bezpečnostních chyb v zařízení, aktualizaci jejich softwaru, pokud je to možné, nebo hlídání toho, jak dítě s hračkou zachází. Nedá se však moc čekat, že by rodiče všechna tato doporučení brali v potaz.

[wp_ad_camp_1]

Podle letošního průzkumu se však zdá, že alespoň část lidí obavy o soukromí sdílí. Třetina lidí uvedla, že se obává, že by je chytrá zařízení mohla špehovat. Celých 58 procent pak prý dává přednost samostatným zařízením než propojení v internetu věcí. Podobné obavy zpomalují nástup zařízení pro „chytrou domácnost“. Do budoucna se však předpokládá rychlý nárůst jejich rozšíření. Bude tedy potřeba stále větší pozornosti jejich uživatelů a větší přehled o jejich rizicích, stejně jako například důkladné hlídání aktualizací.

 

zdroj: 1

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Maroš
Maroš
23.7.2017 15:23

V súčasnosti nám vymieňajú analógové elektromery za SMART elektromery – ktoré sťahujú meta dáta nielen od nás, ale aj od susedov. Firma, ktorá ich vyrába – má údajne blízko ku kauze Gorila. Vyhláška o IMS – inteligentných meracích systémoch – hovorí jednoznačne – že takéto zariadenie musí spĺňať – VŠETKY NÁLEŽITOSTI PRÁVNEHO SYSTÉMU! Teda aj ochranu zdravia a súkromia! výrobca týchto zariadení porušuje zákon v tom – že nedeklaruje tzv. vyhlásenie o zhode – teda, že tieto zariadenia neporušujú vaše zdravie a súkromie. A toto je veľmi jednoduché – napadnúť. Treba len podať podnet! A v okamihu, keď tento výrobca uvedie nepravdivé informácie – nesie plnú zodpovednosť „za vašu rakovinu mozgu, za prezradenie vášho obchodného tajomstva, atď.“.

julius
julius
22.7.2017 17:44

Ja hracky vyrabim drevene a vim co do nich pro sve deti davam. Rozhodne jsem skoncil s elektronikou. Posledni veci je PC -omezene a muj starickej bideck s tenkrat SSSR 😀 Digitalni 😀