„Návyky své rodiny jsi nevymyslel ty. Tvá rodina je jako moje. Po tisíce a tisíce let naše rodiny přijímaly nefunkční životní styl a předávaly tyto zvyky jako evangelium dalším generacím. Nedělo se to ze zloby, zášti nebo z nenávisti. Dělo se to proto, že to neuměli lépe.“ ~ David W. Earle

Když uzdravujeme naše rodinné aspekty, mění se naše osobní energetické vzorce a chování. Jak se vyvíjíme, probouzíme a jsme více uvědomělí, naše minulá účast v destruktivních rodinných vzorcích se před námi stále výrazněji objevuje. Už nás to neláká, ani to nepěstujeme. Může se to dít zejména tehdy, jsou-li trauma a drama v naší rodině normou.

Díky propojení s naší biologickou rodinou, má naše duševní uzdravení dopad i na rodinné vzorce. Naše uzdravení může být prémiovou pozvánkou i pro naši rodinu, aby se podívala na své vlastní nezahojené a aktivní aspekty, zejména ty, které souvisejí s rodinou. Přesto se může objevit odpor vůči naší změně a vůči uzdravení, pokud budou zbytku rodiny tyto vzorce nadále sloužit. Naše rodiny mohou uvíznout ve známých vyjetých kolejích, cítit se pohodlně v současném stavu a mohou být neochotné učinit ten velký krok, jak se dostat ven z nefunkčnosti.

 

[wp_ad_camp_3]

 

Může přijít doba, kdy již nejsme schopni snášet další destruktivitu ze strany našich blízkých, nebo ve svém životě udržovat opotřebované vzorce chování, či ty, kteří v nich pořád stagnují. V tuto chvíli je v pořádku odejít od své rodiny. Odchod může být přínosem nejen pro vás, ale i pro celou rodinu.

Černá ovce rodiny

Obecně existuje „správce” nebo „držitel” zastaralého rodinného dramatu a tato osoba je známá jako Černá ovce. To znamená, že energie rodinného sváru je pohlcována tímto jediným členem a jak se svár zveličuje, je tato osoba v dynamice vlastní rodiny stále více nevyzpytatelná a neklidná. Černá ovce, která se zásadně liší od zbytku stáda, je takto nominována na základě nevyslovené dohody a proměňuje se v člověka, který automaticky za všechno může. Cokoli, co postihne rodinu, ať už jako celek nebo jednotlivě, je vinou této černé ovce. Každý z nás zdědil spoustu dysfunkčních programů z rodokmenů našich obou biologických rodičů, takže černá ovce nejenže trpí oběma rodovými programy, ale také ji sužuje aktuální rodinné drama. Kdokoli, kdo se ocitne v této pozici, nebude mít v blízkosti své rodiny mnoho dobrých dní, pokud bychom to řekli velice mírně.

Pokračování článku: Fenomén černé ovce: Je v pořádku opustit svou rodinu?

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.