Před nedávnem se německá kancléřka Angela Merkelová veřejně přiznala, že migrační kvóty nemají budoucnost stejně jako její vize o společné evropské migrační politice. Bývalý slovenský premiér Robert Fico okomentoval její výrok a konstatoval, že Merkelová se přihlásila k myšlence „flexibilní solidarity“, které vede Slovensko.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Fico jmenoval několik důvodu, proč kvóty odmítá. Podle něho, drtivá většina migrantů, kteří do Evropy přichází, jsou ekonomickými emigranty. „Pokud jde o ekonomické migranty, neexistuje žádné lidské právo na práci v EU,“ říká. Jako další důvody jmenuje růst rizika teroristických útoků, změny kultury a tradicí Evropy a negativní vliv na kriminalitu. Jako příklad připomenul obtěžování žen migranty v Mnichově. Dodal též, že v některých zemích Evropské unie se úmyslně utajovaly informace o útocích migrantů.

Bývalý slovenský premiér se také přihlásil k myšlence, že migrace byla někým organizována a zdůraznil tedy i úlohy „třetího sektoru“, který podle něj doslova vozil migranty do Evropy.S radostí poznamenává, že tvrdý postoj Slovenska ke kvótám uznala za správný i kancléřka Německa. „Bylo to slovenské předsednictví, které přišlo s alternativními návrhy, když jsme konstatovali, že řešením nejsou povinné kvóty, ne povinná solidarita, ale takzvaná pružná solidarita. Každá země se musí rozhodnout podle svých možností a schopností jak přistoupí k pomoci v rámci řešení migrační krize.“ oznámil Fico. Jako alternativu ke kvótám vidí vytvoření bezpečných zón v místech, odkud migranti odchází.

Změnu postoje Angely Merkelové Fico považuje za velmi racionální. Podle něj, pokud kancléřka chce mít EU pohromadě, nesmí klást na stůl téma, které Evropu rozděluje.

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.