Film Free Guy je americká akční komedie z roku 2021. Ačkoli se na první pohled jeví pouze jako primitivní zábava na zaplácnutí nudného odpoledne, rychle zjistíte, že film skrývá mnoho poselství a v podstatě by se dal přirovnat k filmům Matrix, akorát v mnohem primitivnější a přímočařejší formě.

Hned na začátku filmu jste uvedeni do virtuálního městečka, do kterého se přihlašují hráči. Městečko oplývá mnoha postavami na pozadí, kterým se říká NPC. Nejsou to hráči a nemají autonomní mysl. Je to jenom křoví, které má doplňovat městečko. Jsou tam prodavači, lidi co dělají v bance, zkrátka civilisti všech možných profesí, se kterými můžou skuteční hráči interagovat.

Zápletka filmu spočívá v tom, že Free Guy je počítačová hra, která používá kradený software od dvou mladých vývojářů, kteří do něj implementovali schopnost postav samostatně se vyvíjet a dělat vlastní rozhodnutí. Na základě toho jedno NPC získá vlastní vědomí. Uvědomí si, že je jenom nedůležitá postava v počítačové hře, že celý život hraje bezduché křoví, že jeho život a jeho svět není skutečný.

Přestane si plnit zadané naprogramované úkoly dané počítačovou hrou a začne si žít svým vlastním životem. To se samozřejmě nelíbí majitelům hry, kteří oživlé NPC považují za hackera a pokouší se ho ze hry vyhodit.

Pokračování článku: Free Guy: Takový levnější barevnější a primitivnější Matrix

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.