,,Halloween je čas, kdy se otevírá tajný portál do sfér temnoty, smrti a nadpřirozena. Démoni a duchové mají v tuto noc volnou moc, vyvádějí, vábí nás na své veselice a umožňují nám nahlédnout do budoucnosti.” – Blanche Barton

Původ svátku zvaného Halloween (All Hallows ‘Evening – Předvečer všech svatých) najdeme v keltském festivalu zvaném Samhain, oslavovaný v noci z 31. října na 1. listopad. V keltském Irsku, asi dva tisíce let dozadu, byl Samhain považován za předěl mezi světlejší polovinou roku (létem) a temnější polovinou roku (zimou).

Hranice mezi tímto světem a nadpozemskou říší byla prý nejtenčí a dovolovala duchům dostat se do našeho světa. Údajně se v našem světě vynořovaly temné síly, které měly obtěžovat lidské domácnosti. Lidé se převlékali za zlé duchy, aby se tak vyhnuli jejich škodlivému vlivu. Oheň a jídlo hrály během těchto slavností důležitou roli.
Do společného ohně byly házeny kosti poraženého dobytka. Jídlo bylo připravováno pro uspokojení živých i mrtvých.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Irové, kteří emigrovali do Ameriky v devatenáctém století, tam přinesli z Evropy tradice Halloweenu, přičemž dnes je to jeden z nejhlavnějších amerických svátků v roce. Časem se do Halloweenu vmísily další zvyky a tradice. Jako například vydlabávání dýní, které měly ochránit všechny lidi v domě před démony z jiných světů.

V keltském Irsku se se svátkem Samhain spojují dvě hory – Tlachtga a Tara. Tyto hory leží v údolí Boyne Valley. Na Tlachtga, která je podle irské tradice považována za dceru slepého druida jménem Mug Ruith, bylo zvykem pořádat Velký ohnivý festival, který započal v předvečer Samhainu.

Tara, která zahrnuje množství starověkých monumentů a která byla podle tradice sídlem Velekrále Irska, byla také spojována se Samhainem, ale primární roli v tradičních slavnostech hrála hora Tlachtga.

Oslavy na hoře Tlachtga mohou mít původ v rituálech plodnosti, které se na této hoře prováděly a pravděpodobně se zkombinovaly s jinými vírami, což vyvrcholilo do Velkého ohnivého festivalu.

 

Pokračování článku: Halloween: Skutečný význam temného svátku

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.