Aktualizováno: 29.12.17 13:03

Hrůza v Malmö pokračuje. V tomto městě ve Švédsku opět došlo k hromadnému znásilnění – je to čtvrtý případ během krátké doby.

Aktualizace z 29. prosince: Děsivá řada hromadných znásilnění v Malmö pokračuje: V noci na pátek byla v tomto městě na jihu Švédska několika muži zřejmě opět sexuálně zneužita žena, jak oznamují noviny Sydsvenskan – je to čtvrtý případ během několika dnů.

Podle tohoto oznámení se oběť po činu spáchaném v městské čtvrti Högaholm na jižním okraji města sama dostala domů a krátce před jednou hodinou po půlnoci zalarmovala policii. Tělesná zranění ohrožující život údajně neutrpěla. Další podrobnosti k tomuto případu zatím nejsou známy.

Zda tento čin přímo souvisí s předchozími těžkými přehmaty, je zatím nejasné. „Neviděli jsme žádné zřejmé shody mezi těmito případy, ale nemůžeme vyloučit, že nějak vzájemně souvisejí“, řekl mluvčí policie Nils Norling bulvárnímu listu Aftonbladet.

Série hromadných znásilnění v Malmö: Město v šoku

Malmö – Město upadá do strnulosti následkem šoku: Tři surová znásilnění během velmi krátké doby šíří v Malmö (přibližně 300.000 obyvatel) děs a hrůzu. V polovině prosince byla na dětském hřišti v městské čtvrtí Sofielund sexuálně zneužita sedmnáctiletá dívka, jak informuje list aftonbladet.se. Krátce předtím, v listopadu, proběhla hromadná znásilnění v městských čtvrtích Södervärn a Segevång. Policie byla na konkrétní informace nejprve skoupá, mluví ale o „sexuálním zneužití, které se podobá mučení“ a o „velmi vážném násilí“. Situace v Malmö je napjatá.

Sedmnáctiletá zvířecky zneužita a zapálena

Jeden policista řekl švédským hromadným sdělovacím prostředkům, že tak strašný případ za 35 roků své policejní služby ještě nezažil. Postupně na povrch vyplouvá stále víc podrobností o těchto šokujících zločinech. Podle údajů švédského listu „Aftonbladet“ byla tato nezletilá údajně zvířecky znásilněna. Dosud neznámí pachatelé sedmnáctiletou dívku nejprve znásilnili a pak jí do klína nalili hořlavinu. Pak prý tuto sedmnáctiletou zapálili. Jak zlá jsou její zranění, není přesně známo. Policie nejprve hovořila o lehčích zraněních, internetová stránka heute.at ale mluví o horších poraněních a odvolává se na švédské hromadné sdělovací prostředky ZDE K PŘEČTENÍ

Ani týdny po tomto úděsném činu nejsou všichni pachatelé polapeni. Jeden z domnělých pachatelů je prý nyní ve vazbě. Podařilo se jej usvědčit pomocí televizní kamery dohledu. Policie pátrá všemi směry a používá přitom i speciální psy – stopaře. Tito čtyřnozí ale nejsou „obyčejní“ psi – stopaři, nýbrž čtyřnožci specializovaní na krev a sperma – jsou speciálně vycvičeni na pach spermatu a mají pomoci zjistit pachatele. Policie ví dosud jen to, že ta tři znásilnění spáchali různí pachatelé. Údajně tyto zločiny vzájemně nesouvisejí.

V Malmö dokonce lidé v malých skupinách hlídkují, aby tím své spoluobčany ochránili proti přehmatům.

© Screenshot Youtube

Tyto události vyvolaly mnoho protestů: Po znásilněních demonstrovaly v ulicích Malmö stovky lidí proti údajné nečinnosti policie. V Malmö dokonce lidé hlídkují v malých skupinách, aby tím své spoluobčany ochránili proti přehmatům. Zástupce velitele policie v Malmö ženám před Vánocemi poradil, aby po setmění nepobývaly samy venku. Krátce nato ale Mats Karlsson řekl, že v tomto případě bylo vyjádření nevhodně formulováno: „Nechceme lidi nabádat k tomu, aby nechodili ven. Byla to nešťastná formulace“, řekl Karlsson.

 

Vláda Švédska se usnesla na ostřejším zákonu o znásilněních

Rudo-zelená vláda ve Švédsku předala v polovině prosince k projednání zostření zákona o boji proti znásilňování. Na tomto návrhu zákona se vládní kabinet usnesl minulý čtvrtek, řekl jeden z mluvčích ministerstva spravedlnosti. Musí ale ještě projít několika kroky, než bude v březnu moci přijít do sněmovny. Švédsko chce stanovit zákonem, že oba partneři musejí výslovně a zřetelně s pohlavním stykem souhlasit. Cokoli jiného se považuje za znásilnění. Tato úprava zákona má vstoupit v platnost v létě.

Na rozdíl od dosavadního zákona se tím do budoucna stává trestným jakékoli sexuální jednání, které neproběhne se vzájemným souhlasem – nezávisle na tom, zda oběť svůj odpor projevila slovy, nebo jednáním, nebo neprojevila. Povolnost už nebude možné prohlásit za „tichý souhlas“. Břímě důkazu tím však nebude převedeno na opačnou stranu, než bylo dosud, nýbrž bude i nadále spočívat na žalobci, zdůraznilo ministerstvo.

Mezinárodní rozprava o sexuálním obtěžování ukázala, proč je takový zákon třeba, řekla místopředsedkyně vlády Isabella Lövin při předložení tohoto návrhu. Ve Švédsku se však o tomto zostření začalo diskutovat už loni, tedy zřetelně dřív, než začala kampaň „MeToo“.

Matthias Kernstock

Překlad kocourek mourek

Zdroj: https://www.tz.de/welt/horror-in-malmoe-geht-weiter-neue-gruppenvergewaltigung-in-schweden-zr-9479132.html

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.