Itálie si možná zadělala na velký problém ohledně migrantů. Tamní Nejvyšší soud totiž vydal rozsudek, podle kterého nelze považovat za zločin, jestliže ukradnete „nevelké množství potravin za účelem ukojení hladu“. V zemi, kde se bez kontroly pohybují statisíce migrantů, mnozí s obavami očekávají, jak moc se tyto „drobné krádeže k ukojení hladu“ rozmohou.

[wp_ad_camp_1]

Itálie v šoku: Nejvyšší soud dovolil imigrantům krást
Foto: Dobber Blog
Popisek: Pohled na italský parlament
Nejvyšší kasační soud Itálie skončil převratným rozsudkem kauzu bezdomovce, který v roce 2011 ukradl v supermarketu dva sýry a jedno balení párků v celkové hodnotě čtyři eura. Původně byl shledán vinným (ochranka jej zadržela přímo v supermarketu s ukradenými věcmi) a potrestán půlročním vězením a pokutou sto eur. Advokát bezdomovce se však odvolal a věc dospěla až k Nejvyššímu soudu, který dospěl k rozhodnutí, že chování bezdomovce nelze považovat za zločin. „Trest se nevztahuje na toho, kdo hnán nutností ukradne malé množství jídla, aby uspokojil životně důležitou potřebu jíst,“ stojí doslova v argumentaci soudu.
CELÝ TEXT ZDE

Nově nastavený výklad netrestání drobných krádeží potravin je sám o sobě právnicky sporný. Jak však upozorňuje Tereza Spencerová na webu Literarky.cz, ještě větší obavy však vyvolává v kontextu migrační krize. Po Itálii se v současnosti pohybují statisíce migrantů, kteří se odmítají registrovat a jakkoliv spolupracovat s orgány státu, své požadavky vymáhají často násilím a trestní právo je často jedinou šancí, jak je z EU vyhostit. Za nového výkladu se dá očekávat dramatický nárůst „povolených“ drobných krádeží za účelem ukojení hladu.

To samozřejmě ještě více eskaluje protiimigrační nálady, které se již nyní v Itálii dost rozmáhají. Zdá se tedy, že na Apeninském poloostrově, kam se přesměrovala uzavřená „balkánská trasa“ z Turecka, bude ještě více husto.

Zdroj: (1)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.