;

Italský vicepremiér obvinil Francii z migrační krize v Evropě. Uvedl, že svou „koloniální“ politikou ožebračuje africké národy. Politik slíbil, že tuto záležitost předloží EU a dalším mezinárodním orgánům.

Luigi Di Maio, vůdce Hnutí pěti hvězd a italský vicepremiér, se ostře pustil do Francie, jejíž politiku považuje za příčinu přetrvávající migrační krize na hranicích EU.

V neděli během mítinku se Di Maio dotkl nedávných masových utopení migrantů ve Středomoří. Předpokládá se, že až 170 přistěhovalců, kteří opustili Libyi a Maroko na zchátralých lodích, se minulý týden utopilo.

 

 

 

Tři migranti byli v pátek italským námořnictvem zachránění u pobřeží Lampedusa. Přeživší uvedli, že byli součástí skupiny 120 lidí, která ve čtvrtek opustila Libyi. Jejich loď se začala potápět poté, co byli na moři asi 10 hodin. Mezi oběti patří dvouměsíční dítě a minimálně 10 žen. V západním Středomoří se zase převrhnula další loď s 53 migranty na palubě, uvedl to jediný přeživší.
Tragédie znovu oživily diskusi o tvrdé migrační politice prosazované pravicovou vládou Itálie.

„Jsme pokrytci, pokud pokračujeme v rozhovorech o efektech, aniž bychom hledali příčiny. Dnes tady máme lidi pocházející z Afriky jen proto, že některé evropské země jako Francie v jejich hlavách nikdy nezastavily kolonizaci Afriky,“ řekl Di Maio davu.

Politik, který také slouží jako ministr hospodářského rozvoje, se odvolal na CFA frank, měnu, která se používá ve 14 bývalých francouzských koloniích v západní a střední Africe. Měnu zajišťuje francouzská státní pokladna a má pevně stanovený směnný kurs s eurem. Zatím je brán, že slouží finanční stabilitě afrických zemí, zastánci úplné nezávislosti Afriky od Francie ho však často kritizují jako relikvii koloniálních časů. Argumentují, že CFA frank, vytvořený v roce 1945, brání jejich hospodářskému rozvoji, protože nemají ve francouzské nebo evropské měnové politice žádný hlas.

„Existují desítky afrických států, ve kterých Francie tiskne vlastní měnu, a tím financuje francouzský veřejný dluh,“ uvedl Di Maio a dodal, že Francie by měla podlehnout sankcím ze strany EU a možná i OSN za ožebračení těchto států a „odpálení“ těchto lidí.

„Místo Afričanů je v Africe, nikoliv na dně moří,“ uvedl.

Di Maio dále tvrdil, že Francie by se dostala hodně zpátky do mezinárodního ekonomického žebříčku, pokud by nedisponovala vlivem na své bývalé kolonie.

 

 

 

„Pokud by Francie neměla africké kolonie, které ožebračuje, byla by 15. mezinárodní ekonomikou, místo toho je mezi prvními kvůli tomu, co dělá v Africe,“ řekl. Podle údajů Světové banky za rok 2017 je Francie v současné době sedmou největší ekonomikou světa a třetí největší ekonomikou v Evropě po Německu a Velké Británii. Di Maio uvedl, že jeho strana podá návrh parlamentu, aby v následujících týdnech potrestal Francii.

Italský vicepremiér také dodal, že francouzský prezident Emmanuel Macron by měl přestat přednášet Itálii o morálkách, zatímco jeho vláda nadále zneužívá africké státy.
Minulé léto Macron kritizoval italskou vládu za odmítnutí přijetí migrantů z moře a jeho mluvčí nazval tuto politiku hnusnou a nepřijatelnou.
Itálie odmítla kritiku a obvinila francouzskou vládu z pokrytectví.
Vztahy mezi francouzskou a italskou vládou již byly napjaté, Di Maio spolu s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim vyjadřují svou podporu protestům žlutých vest, které od listopadu trápí Macronovu vládu.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.