Film Demolition Man se odehrává v roce 2032 v utlačovatelské společnosti řízené tyranským doktorem, který se dostal k moci po epidemii a sociálních nepokojích. Sledovat tento film dnes, je děsivý zážitek. Staré vtipy z minulosti jsou totiž realitou dneška. Zde se podívejte na neuvěřitelné předpovědi tohoto filmu natočeného před 30 lety.

Když si chci odpočinout a odreagovat se, rád se dívám na filmy z 20. století, zejména z 90. let. Jako člověk, který v této kouzelné dekádě vyrůstal, je pro mě ponoření se do nostalgie 90. let jako balzám na duši. Vždyť všechno v 90. letech bylo lepší. Zábavné věci byly zábavné. Cool věci byly cool. A podle mého názoru byla společnost prostě rozumnější a šťastnější.

Takže když jsem nedávno narazil na film Demolition Man z roku 1993, nemohl jsem odolat. Existuje něco devadesátkovějšího, než Wesley Snipes bojující se Sylvesterem Stallonem v džínové kombinéze? Avšak sledování tohoto filmu v roce 2022 se nakonec stalo bizarním, mysl ohýbajícím zážitkem.

Zaprvé, film se odehrává v roce 2032, což je pro nás za pouhých deset let. Jinými slovy, v současnosti jsme mnohem blíže „budoucnosti“ filmu, než roku, kdy byl skutečně natočen. Za druhé, „budoucnost“ zobrazená ve filmu téměř s prorockou přesností ukazuje na vše, co je v současné společnosti špatně. A zesměšňuje to, jako by se nám film vysmíval z minulosti.


Ve filmu Demolition Man dohlíží tyranský doktor na přísně kontrolovanou „utopii“, kde je každý aspekt života monitorován a přísně regulován. Postava Sylvestera Stalloneho, který byl od roku 1997 kryogenicky zmrazen, do této budoucnosti vtrhne a nenávidí každou její část.

Takže sedím, snažím se prožít 90. léta sledováním filmu a uvědomuji si, že ten film je o týpkovi v roce 2032, který se chce vrátit do 90. let. Je to všechno dost ohromující.

I když si 90. léta rád idealizuji, spousta dnešních tendencí pochází právě z této dekády. V době uvedení filmu se v médiích rozmohla politická korektnost, technologie skokově vstoupily do informačního věku, AIDS nabralo intenzitu znepokojivé epidemie a Los Angeles se stalo místem sociálních nepokojů.

Demolition Man prostřednictvím komedie a satiry zobrazoval budoucnost, v níž tyranská postava využívá těchto prvků do absurdní míry, aby nastolila „odvážný nový svět“. A my ho právě prožíváme. A v některých ohledech je naše „budoucnost“ horší než ta, kterou vidíme ve filmu.

Demolition Man je jediným filmem, který režíroval Marco Brambilla, umělec známý především svými propracovanými uměleckými instalacemi. Jeho díla jsou plná symboliky.

Pokračování článku: Jak film Demolition Man z roku 1993 dokonale předpověděl (a zesměšnil) dnešní společnost

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.