Introvertní děti mohou vytvářet klamný dojem. Prožívají a myslí si toho více, než dávají vnějšímu světu najevo. Ačkoliv to může znít zvláštně, často vědí více, než si samy myslí, že vědí. Jestliže jim nepomůžeme pochopit, jak jejich mysl funguje, mohou podceňovat svůj vlastní mocný potenciál.
Introvertní děti se učí tak, že přijímají informace a potom potřebují chvilku klidu, aby mohly zpracovat – integrovat vše, co pozorovaly, slyšely, a vstřebaly. Když si své myšlenky konečně zformulují, pak mohou začít jednat nebo o svých nápadech a dojmech mluvit. Mluvení jim ve skutečnosti pomáhá pochopit, jak jejich mozek pracuje. Když je přerušíme, ztratí se, a musí vynaložit dodatečnou energii a soustředění, aby si své myšlenky znovu vyvolaly z paměti. (Vzpomínáte si na dlouhou mozkovou dráhu u introvertů?) Pokud introvertní děti nemají čas a prostor, v němž mohou jinou stimulaci vytěsnit, mohou ,,vypnout“ a nejsou schopné přemýšlet.
Pro introvertní děti představuje většina činností výdej energie. Když je naučíte, jak si dobíjet baterie, mohou vzkvétat. Následuje pár způsobů, kterými mohou introvertní děti zpracovávat podněty ze světa a doplňovat svou energii.
Najděte čas na soukromí
Introvertní děti potřebují, aby do jejich denního režimu byly zařazeny chvilky soukromí. Během této doby vydávají méně energie. Chvilka soukromí přichází v okamžiku, kdy je dítě samo nebo s jedním či dvěma lidmi, s nimiž se cítí uvolněně – nebo se jen trochu vzdálí ze skupiny.
Během činnosti s velkým množstvím podnětů potřebují děti také více přestávek. V naší západní kultuře, kde se cení extraverze a mnoho dětských aktivit probíhá ve skupině, je obzvláště důležité, aby introvertní děti měly chvíle, kdy jsou samy. Špatná nálada je u nich často příznakem toho, že si potřebují odpočinout. (Možný důvod, proč je Oscar ze seriálu Sezame otevři se pořád nevrlý, spočívá v tom, že potřebuje strávit více času sám ve své popelnici!)
.

Celý článek zde: Aluška.org: Jak porozumět introvertnímu dítěti

.
.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.