Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Jak Rusko vyhrálo sankční válku se Západem
Nyní je naprosto jasné, že Rusko porazilo západní sankční režim, který měl ochromit jeho ekonomiku a donutit k odchodu z Ukrajiny. Místo toho, aby se ruská ekonomika zhroutila, rychle roste. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 vzrostl ruský HDP o působivých 5,5 %. Konečné údaje za celý tento rok samozřejmě ještě nejsou k dispozici, ale růst ruského HDP za celý rok 2023 měl přesáhnout 3 %. Paradoxně se Rusům daří spíše lépe než těm, kteří na ně sankce uvalili. Americká ekonomika v roce 2023 vzrostla o 2,4 procenta, zatímco německá ekonomika se zmenšila a EU jako celek vzrostla o méně než jedno procento. Místo aby se Rusko stáhlo z Ukrajiny, zvýšilo počet svých sil ze 190 000 vojáků v únoru 2022 na více než 600 tisíc v současnosti.
Mezi únorem 2022 a únorem 2023 západní země uvalily na Rusko nejrozsáhlejší sankční režim, jaký byl k vidění od druhé světové války. Celkem několik tisíc sankcí vůči ruským jednotlivcům, podnikům a vládním institucím způsobilo v roce 2022 pouze mírnou recesi, kterou Rusové rychle odvrátili. Jak se jim to podařilo? Velmi jednoduše. Rusové mají spoustu zlata, obilí, ropy a přátel, což všechno účinně využili k překonání sankcí. Každá realistická válečná hra mohla toto všechno snadno předpovědět.
V březnu 2022 zmrazily členské státy G7 rezervy ruské centrální banky ve výši 300 miliard dolarů, což byla přibližně polovina tehdejších ruských devizových rezerv. To mělo “proměnit rubl v trosky”. To se však nestalo. Místo toho ruská centrální banka velmi rychle přistoupila k navázání rublu na zlato a podpořila to svými obrovskými zásobami zlata a produkční kapacitou. Navázání platilo sice sotva tři měsíce, ale Moskva tím získala čas, aby přeorientovala svůj obchod s energiemi z Evropy a přizpůsobila sankcím svou celkovou ekonomiku.
Téměř okamžitě začalo Rusko přesouvat svůj obchod s energiemi směrem k Číně a Indii a nabízet slevy. Dnes 90 % jeho vývozu ropy směřuje do těchto dvou zemí. Do Evropy, kam dříve směřovalo 40 procent ruského vývozu ropy, nyní míří pouze 4 až 5 procent. Aby se Rusové vyhnuli západním sankcím v oblasti námořní dopravy a pojištění, vytvořili obrovskou “stínovou flotilu” ropných tankerů, koupili si a pronajali stovky plavidel, která sankcím nevyhověla. Podle Mezinárodní agentury pro energii Rusko v současnosti vyváží 7,5 milionu barelů ropy denně, což je jen o něco méně než Saúdská Arábie.
Rusové byli při porušování sankcí kreativní a oslovili přátele: Írán, Turecko, Čínu, Severní Koreu a Kyrgyzstán, aby jim pomohli s překládkou špičkového technologického zboží, jako jsou mikročipy, drony a automobily. Například dovoz automobilů a dílů do Kyrgyzstánu vzrostl za prvních devět měsíců roku 2023 o úžasných 5 500 procent.
Rusko zůstává největším světovým producentem přírodních diamantů a významným vývozcem diamantů. Vlny sankcí měly na jeho produkci a příjmy z diamantů jen omezený vliv. A konečně, po rozpadu systému kolektivních farem v Sovětském svazu se Rusko stalo největším světovým vývozcem pšenice. Navzdory západním sankcím se podíl Ruska na celosvětovém vývozu pšenice v posledních dvou letech zvýšil. Díky globálnímu oteplování má Rusko za sebou další bohatou úrodu obilí a doufá, že s oteplováním Sibiře bude obilí ještě více. Putinovi na ledních medvědech nezáleží. Má jich dost.
„Zázračné“ zbraně NATO jako HIMARS a tanky Leopard nedokázaly podpořit ukrajinskou protiofenzivu. Diplomacie nedokázala izolovat Rusko, to je totiž zaměstnáno posuzováním četných žádostí o vstup do organizace BRICS. Ekonomická válka byla neúspěšná. To vedlo k tomu, že někteří nyní uvažují o matce všech sankcí.
V současné době byla zmrazena aktiva ruské centrální banky, což znamená, že je nelze používat, ale stále patří Rusku. Někteří zahraničněpolitičtí poradci nyní navrhují, aby byla tato aktiva zabavena a předána Ukrajině. Bez ohledu na jeho legálnost je to velmi hloupý nápad. Zabrání aktiv ruské centrální banky by povzbudilo téměř všechny, aby si našli alternativu k dolaru jako své rezervní měně. Nebude to snadné, ale pokud je alternativou ztráta všech peněz, pokud naštvete Washington, lidé si způsob najdou. Nic by nesjednotilo ruský lid v jeho nenávisti k Západu, podpoře prezidenta Vladimira Putina a odhodlání pokračovat ve speciální operaci více než krádež toho, co považují za své. A jak myslíte, že by Putin reagoval? No, za prvé, zkonfiskuje veškerý západní majetek v Rusku. Je americké ministerstvo financí připraveno odškodnit většinou německé vlastníky těchto aktiv za jejich ztráty?
Sankce jsou levné a snadno se zavádějí, ale málokdy fungují. Ačkoli vypadají, že děláte něco smysluplného, ve skutečnosti jsou často jen pouhým ekonomickým signálem ctnosti. Hospodářské sankce rozhodně nezměnily výsledek na Ukrajině. Kyjevu došli muži, peníze, dělostřelecké granáty i čas. Západ by měl přestat dávat peníze muži s dírou v kapse.
Zdroj: newsweek.com
Tak putinovi na ledních medvědech nezáleží? Kdo může napsat takovou pitomost?
Útok NATO včetně Německa na Ukrajině proti Rusku by měl vést k okamžitému odstoupení Ruska od smlouvy 2+4 a návratu Německa k jeho rozdělení.
Ano, západní zkažené elity nemají šanci vyhrát, protože už přišly úplně o všechno – o peníze, o suroviny a o veškerou vážnost a podporu svých poddaných. S tímhle v ruce se prostě válčit nedá. Jediné, co jim zbylo, je hromada hloupých lží a prázdných slibů.
Útočné NATO má střelivo na 5 dní, ba co víc, nemá ani uniformy a chce válčit s RF a s Čínou, jak úsměvné. Vlády západu se zbláznili ? Utekli od Chocholouška a tak jsou dosazeni DS CABAL jen proto, aby válčili a sponzorovali vojensko- průmyslový komplex ? Je jasné, že všichni vojenští stratégové počítají se zbraněmi strategického určení. A jak říká Prezident putin: meze trpělivosti jsou dosaženy. Proč se tedy bankrotující západ žene do války ? Protože mu hroutí všechno ostatní. Hroutí se jim poslušnost zemí, které papouškují USA. Rozšiřuje se BRICS, OPEC surovin, ne jen nafty a plynu. A co je nejdůležitější? Pokud začne válečný konflikt, tak se smažou všechny dluhy, zhroutí se všechny fiat měny a ba co víc, vypaří se i BTC. A poslední poznámka. II. světová byla financovaná výhradně ve zlatě.