Michael Arthur natočil dokument o Církvi létajícího špagetového monstra. V úvodu filmu tvrdí, že je to nejrychleji rostoucí církev na světě a slyšíme citáty pastafariánů, kteří pokládají divákovi logické otázky: ,,Lidé věří na někoho, kdo rozdělil moře. Tak proč by moje víra ve Špagetové monstrum měla být hloupá? Nemůžeme říct, že pastafarianismus není pravdivý, protože stojí na úplně stejných základech, jako jakékoliv jiné náboženství.”

 

[wp_ad_camp_2]

Michael Arthur připouští, že neexistují oficiální metriky, které by podporovaly jeho tvrzení, že je Církev létajícího špagetového monstra nejrychleji rostoucím náboženstvím světa. Jeho důkazy jsou neoficiální, nepodložené statistikou. Poukazuje však na explozi skupin na sociálních sítích, které jsou věnované tomuto hnutí.

,,Je to všude,” říká Arthur, vedoucí nového dokumentu pod názvem I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story. Je to druh slovní hříčky, ale ne tak úplně, protože ještě před 15 lety nebyli v Církvi létajícího špagetového monstra žádní členové. A teď jsou jich miliony. Můžete jít na Facebook a podívat se na stránky na téma Církev létajícího špagetového monstra a mají třeba 100 000 členů. Polsko… Itálie, Španělsko, každá země má tyto skupiny.“


Wikipedia odhaduje, že má hnutí spíše tisíce následovníků než miliony a studie Pew z roku 2017 naznačuje, že islám je ve skutečnosti nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě.

[wp_ad_camp_2]

Může být vůbec Církev létajícího špagetového monstra neboli Pastafariánství považováno za náboženství? Nabízí se otázka, co je vlastně skutečné náboženství? A kdo o tom rozhoduje?
Arthur vysvětluje: ,,Pokud o tom rozhodne stát, pak je to porušení separace církve od státu. Stát nemůže určit, jestli vaše náboženství je nebo není platné.“

 

Pokračování zde: Jak se Církev létajícího špagetového monstra stala nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.