Bývaly doby, kdy myšlenka existence Matrixu patřila do sci-fi filmů. Matrix je příběh o daleké budoucnosti, kde technologie ovládne lidstvo a využívá ho jako zdroj energie, zatímco lidé spí a společně sní ve virtuálním světě, který považují za skutečnost. Málokdo pochopil, jaká pravda se v těch filmech skrývá.

V současné realitě jsme naplnění hrůzného scénáře blíže, než kdykoli předtím. Díky životu v Matrixu můžeme okamžitě komunikovat s lidmi po celém světě, máme přístup k velkému množství dat jediným kliknutím a v kapse nosíme ekvivalent počítače, který nás udržuje připojené. S tím jdou ruku v ruce obavy o bezpečnost, zabezpečení a soukromí.

Mnoho aplikací, které denně používáme, jako jsou sociálních média, kalendáře, fitness trackery, mapy a další, poskytují jasný obraz o tom, kde se nacházíme a jak myslíme, protože jejich lokalizační služby využívají systémy GPS, které lze sledovat. Sledovány jsou i naše vzorce chování a názory na svět, za co rádi utrácíme, jaké jsou naše koníčky a zájmy, jací jsou lidé a organizace, se kterými jsme ve spojení.

Mnoho lidí žije ve stavu blažené nevědomosti a s radostí využívá tyto technologie, aniž by se zamysleli nad možnými důsledky této závislosti. Jiní jsou mnohem bdělejší a uvědomují si rostoucí závislost, která pohlcuje náš svět.

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Facebook, během živě vysílaného setkání s otázkami a odpověďmi popsal budoucnost technologií tak, jak ji vidí on. Hovořil o virtuální realitě, která zachycuje naše myšlenkové životy a okamžitě je sdílí se světem – tato technologie bude podle jeho předpovědí široce dostupná během příštích 50 let. Hovořil dokonce o výzkumu, který v současné době probíhá na univerzitě v Berkeley a v jehož rámci jsou schopni předpovědět, co si účastník studie myslí, pouze na základě zobrazení jeho snímku magnetické rezonance. To je skutečně děsivé.

Pokračování článku: Jak se odpojit od matrixu

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.