Jsou to lidé s velmi vysokou inteligencí a mnoha nejrůznějšími – průměr převyšujícími – schopnostmi. Mají nejen vlohy k různým činnostem, ale také schopnost mimořádné koncentrace, umí rychle vystihnout jádro problému, analyzovat příčinu a najít hned několik řešení, jsou obdařeni nevšední schopností vidět vztahy a souvislosti tam, kde je jiní ani nepředpokládají. Umí se perfektně vyjadřovat a používají nevšední argumenty.

[wp_ad_camp_2]

Nejsou však „jenom“ nadaní, vyznačují se také odlišným nastavením psychiky. Označení „nadaní“ určitě nemá znamenat, že jiní lidé snad nadaní nebo obdaření talentem nejsou. Jde právě o to specifické nastavení psychických funkcí. „Nadaní“ je nepříliš výstižné a v našem kontextu spíše pracovní označení. Tyto lidi spojují shodné vlastnosti a povahové rysy.

Lynne Azpeitiová, koučka, poradkyně a psychoterapeutka z kalifornské Santa Moniky nabízí seznam jejich zvláštností a popisuje zkušenosti ze své praxe. Můžete zjistit, zda k těmto lidem patříte:

[wp_ad_camp_2]

První otázka, kterou mi obvykle položí nadaní dospělí, kteří přicházejí na trénink nebo psychoterapii, zní: „Jak můžete vědět, že jsem nadaný?“

Nejprve jim vysvětluji, že to zkrátka vidím a vyprávím jim o svých pozorováních. A potom, protože vím, že tito nadaní jedinci si potřebují věci analyzovat a ujasňovat sami, jim dávám seznam charakteristik. Prosím je, aby si ho přečetli a zamysleli se nad tím, zda v tom popisu poznávají sami sebe. Poté začínáme pracovat.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU: https://aluska.org/jak-se-poznaji-nadani-lide-18-ukazatelu/

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.