…..před několika lety jsem psal právě o níže uvedeném tématu a velkém nebezpečí pro dospělé, ale hlavně pro děti. Dnes máme opět na scéně stejnou skupinu velice nebezpečných látek, které si dobrovolně kupujete a poškozujete Váš organismus. O dětech raději ani mluvit nebudeme. Nevěříte, máte možnost si vše ve zkratce přečíst….

08:54

Aviváž

Pod zdrojmi znečistenia ovzdušia si väčšina z nás predstavuje vonkajšie faktory, ako sú fabriky, automo-bily či teplárne. A pritom aj v našich domovoch mávame často zdroje nebezpečných látok. Na našej stránke sme už písali napríklad o osviežovačoch vzduchu či vonných sviečkach. Hoci ide o ne-bezpečné veci, nie sú hlavným zdrojom toxínov. Tým je niečo úplne iné, o čom zrejme ani len netušíte.

Najväčším znečisťovateľom vzduchu v našich domácnostiach sú totiž aviváže, respektíve zmäkčovače prádla.

V čom tkvie problém aviváží na prádlo?

Aviváže sú často v reklamách zobrazované ako niečo veľmi príjemné, čerstvé a čisté.

Pritom väčšina z nich obsahuje ponurý zoznam známych toxínov, ktoré sa do vášho tela môžu dostať buď cez pokožku nosením „zjemneného“ prádla, alebo inhalovaním počas jeho sušenia či uskladnenia v skrini.

Následne vám potom začnú spôsobovať celú paletu zdravotných problémov a vy ani len netušíte, čo môže byť príčinou. Zvlášť veľkému nebezpečenstvu sú vystavené vaše deti.

Tuto nasleduje zoznam škodlivých látok, ktoré sú často súčasťou tekutých aviváží.

Chloroform

Táto látka sa používala na anestéziu v 19. storočí až do začiatku 20. storočia, kedy sa zistil jej potenciál spôsobovať srdcovú arytmiu.

Dokonca, ako karcinogénny neurotoxín, je uvedená aj na zozname nebezpečných látok vydaného americ-kou federálnou EPA (Agentúra na ochranu životného prostredia).

Vdychovanie chloroformu môže viesť k strate vedomia, nevoľnostiam, bolestiam hlavy, závratom a ospa-losti. Má potenciál tiež zhoršovať existujúce zdravotné ťažkosti so srdcom, obličkami či pečeňou.

Účinky chloroformu sa zosilňujú pri vystavení teplu.

A-Terpineol

Táto substancia vyvoláva poruchy centrálneho nervového systému, čo znamená problémy spojené s moz-gom a miechou ako sú Alzheimerova choroba, ADHD, demencia, skleróza multiplex, Parkinsonova choro-ba, epileptické záchvaty, mozgová mŕtvica a Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.

Skoré príznaky porúch centrálneho nervového systému zahŕňajú aspáziu (problémy s vyjadrovaním), za-hmlené videnie, dezorientáciu, závraty, bolesti hlavy, hlad, stratu pamäte, stuhnutosť tváre a bolesti v krku a chrbte.

A-Terpineol tiež dráždi sliznice nosa, hrdla a priedušiek. Po vdýchnutí môže vyvolať respiračný útlm, zápal pľúc či dokonca smrteľný edém pľúc.

Benzyl alkohol

Ide o známy dráždič horných dýchacích ciest.

Môže tiež spôsobovať poruchy centrálneho nervového systému ako sú bolesti hlavy, nevoľnosti, točenie hlavy a dramatický pokles krvného tlaku.

Benzyl acetát

Táto látka je podozrievaná z vyvolávania rakoviny pankreasu. Jej výpary dráždia oči a dýchacie cesty.

Do tela sa dokáže dostať nielen inhaláciou, ale aj absorpciou cez pokožku.

Pentán

Je ďalšou zložkou aviváží na prádlo, ktorá je na zozname nebezpečných chemikálií americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia EPA.

Podobne, ako predošlé látky, je pre telo škodlivá po vdýchnutí.

Etylacetát

Ide o substanciu, ktorá irituje oči a dýchacie cesty.

Môže tiež vyvolať prudké bolesti hlavy a stratu vedomia. Ďalej poškodzuje pečeň a obličky.

Gáfor

Rovnako ako u predošlých chemikálií, aj gáfor je zahrnutý do zoznamu nebezpečných látok agentúry EPA.

Ľahko sa absorbuje cez pokožku, dráždi oči, nos a hrdlo. Môže tiež vyvolávať nevoľnosti, zmätenie, zá-vraty, šklbanie svalov a kŕče.

Linalool

Ide síce o prírodne sa vyskytujúcu látku, napríklad v kvetoch, ktorá pekne vonia, avšak vo vyšších kon-centráciách môže spôsobovať problémy centrálneho nervového systému.

Pri testoch na zvieratách, ktoré jej boli vystavené, vyvolávala u nich smrť.

Ftaláty

Používajú sa na to, aby predĺžili trvanie vôní.

U ľudí však vyvolávajú hormonálne poruchy, rakovinu prsníkov a problémy s reprodukčnými orgánmi.

Limonene

Ide o chemikáliu s vôňou pomarančov a citrusových plodov.

Je však tiež známym karcinogénom a okrem toho spôsobuje podráždenie očí a kože.

Čo na to výrobcovia aviváží?

Výrobcovia týchto produktov sú si plne vedomí uvedených rizík, preto na obaloch mnohých aviváží náj-dete varovania, že by sa nemali používať na oblečení pre spanie u malých detí.

Zarážajúce a ironické na tom je, že mnohí z týchto výrobcov na obaloch popri varovaniach s malými pís-menkami znázorňujú veľké obrázky detí s hračkami.

Riešením uvedeného problému je buď nepoužívať aviváže vôbec, alebo si vyrobiť aviváž vlastnú. Našťastie, je to jednoduchšie, ako si možno myslíte.

Ako si vyrobiť vlastnú aviváž

Základom podomácky vyrobenej aviváže je ocot. Ide o veľmi lacnú a netoxickú látku.

Prirodzeným spôsobom odstraňuje mydlové usadeniny a tiež pomáha so znižovaním statickej tvorby elektriny v textíliách.

Ocot obsahuje malé množstvá sodíka a draslíka, ktoré zjemňujú tvrdú vodu.

Ingrediencie

Na výrobu domácej aviváže potrebujete:

* 0,5 dcl octu

* 1,5 dcl vody

* pár kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu.

Výroba

Zmiešajte vodu s octom v uvedenom pomere (1 diel octu na 3 diely vody).

Potom do toho nakvapkajte pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja, znova zamiešajte a vaša domáca aviváž je hotová!

Túto aviváž potom nalejte do práčky počas posledného cyklu preplachovania prádla.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.