Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí
    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

Jeskyně pod mayským městem ukrývala poklad, stovky rituálních předmětů

Systém podzemních jeskyní Balamkú pod legendárním mayským městem Chichén Itzá v severní části středoamerického poloostrova Yucatán vydala archeologům největší poklad za posledních více než 60 let. V chodbách, jejichž název v překladu znamená „jeskyně jaguářího boha“ se ukrývaly stovky rituálních předmětů.

[wp_ad_camp_2]

Komplex jeskyní, který se nachází zhruba tři kilometry východně od pyramidy El Castillo, byl poprvé objeven již v roce 1966 farmáři z okolí mexického San Felipe. Archeolog Víctor Segovia Pinto tehdy nález zdokumentoval a nařídil vstup do podzemí zapečetit, jeho poznámky však podle deníku Mexico News Daily (MND) na více než 50 let zmizely.

Jeskyni Balamkú tak teprve nyní znovu navštívil tým archeologů v rámci projektu GAM, jehož ředitelem je Guillermo de Anda. Na místo je zavedl 68letý Luis Und, který byl během objevu v 60. letech jako mladý chlapec přítomen.

Cesta k pokladu přitom nebyla vůbec snadná. De Anda reportérům popsal, jak se musel úzkými tunely plazit několik hodin po břiše. Námaha se však vyplatila. V obtížně přístupné komnatě objevil stovky perfektně zachovalých keramických nádob na pálení kadidla, hrnců, váz, zdobených talířů a dalších předmětů. Na řadě z nich bylo vyobrazení boha deště Tláloca a jaguára, posvátného zvířete Mayů.

[wp_ad_camp_2]

Kromě nádob archeologové objevili také množství spáleného materiálu, semen, nefritových kamenů, ulit a úlomků kostí. Okolo artefaktů se vytvořily krápníky, které vědci datují do doby okolo roku 1000 našeho letopočtu.

Nedocenitelný zdroj

„Nemohl jsem mluvit, začal jsem brečet. Analyzoval jsem lidské ostatky ve Studni obětí v Chichén Itzá, ale nic se nevyrovná okamžiku, kdy jsem sám jako první vstoupil do jeskyně Balamkú,“ popsal reportérům své dojmy de Anda, podle kterého jde o největší nález od objevu jeskyně Balamkanché v 50. letech minulého století. „Skoro jsem cítil přítomnost Mayů, kteří sem ty věci uložili.“

„Balamkú nám pomůže přepsat historii Chichén Itzá. Stovky archeologických objevů, které patří k sedmi dosud zdokumentovaným obětním rituálům, jsou ve výjimečném stavu. Vzhledem k tomu, že byly po staletí zapečetěny, obsahují nedocenitelné informace spojené se vznikem a pádem města i o těch, kteří byli zakladateli tohoto ikonického místa,“ vysvětluje de Anda.

[wp_ad_camp_2]

Další artefakty

Jak se cennosti ocitly v podzemních jeskyních zůstává otázkou. Podle archeologů z týmu GAM k tomu došlo někdy mezi lety 700 a 1000, kdy na severu Yucatánu panovala ničivá sucha. Obyvatelé proto v podzemí prováděli obřady, kterými žádali svá božstva o déšť.

Experti v současné době pracují na vytvoření trojrozměrného modelu jeskynního systému, který v sobě ukrývá přibližně 1,3 kilometru chodeb. Archeologové totiž podle MND plánují artefakty ponechat v jeskyni, kde byly objeveny.

De Anda navíc upozorňuje, že zatím byl proveden jen předběžný průzkum oblasti. V jeskyni Balamkú tak stále mohou pod nánosy bahna a sedimentů na odhalení čekat další předměty, nebo dokonce lidské ostatky.

Chichén Itzá
Mayské město leží na severu poloostrova Yucatán a bylo vybudováno v polovině 8. století našeho letopočtu, svou konečnou podobu však získalo až okolo roku 900. Mezi nejslavnější stavby patří pyramida El Castillo (také Kukulkánova pyramida), takzvané Velké hřiště na mayskou míčovou hru tlachtli, či přírodní studny cenotes. V roce 2007 bylo město zařazeno na seznam nových sedmi divů světa.

Zdroj: 9

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál