Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Jsme ještě vůbec lidé? Nejsme postupem času roboti s mobilem v rukou, který nás ovládá
20:27
[wp_ad_camp_1]Lidé bez mobilu vydrží jen pár minut, pak jsou nervózní. Telefon jim nahrazuje vztahy, tvrdí vědci
Studie vědců z maďarské Univerzity Loránda Eötvöse porovnávala chování lidí, kteří měli telefony u sebe, a těch, kteří je měli schované. Každý z 87 účastníků mezi 18 až 26 lety se měl posadit sám do místnosti a řešit úlohy na počítači. Během aktivity byli natáčeni a bylo jim monitorováno srdce.
Zatímco polovině skupiny byl telefon ponechán, druhé půlce byl schován do skříně. O experimentu píše BBC.
A jak to dopadlo?
Účastníci bez mobilů během tříapůlminutové pauzy mezi jednotlivými úlohami přešlapovali kolem skříňky, kde se jejich telefon nacházel, a prokazovali více stresových reakcí – byli neklidní, škrábali se, dotýkali se častěji svého obličeje a vykazovali změnu srdeční aktivity. Podle závěrů výzkumníků také citlivěji reagovali na emotivní slova související s odloučením, jako je „rozchod“ nebo „ztráta“.
Mobil jako náhražka lidské interakce
Stres účastníků bez mobilu se snížil, jakmile u sebe měli i naprosto cizí telefon.
Akademici upozornili, že mobilní telefon je náhražkou reálné lidské interakce. Přirovnávají jej k přikrytí dítěte dekou, když jsou jeho rodiče od něj pryč.
Lidé se mohou upínat na objekty, jako jsou fotografie, důležití lidé nebo hračky. „Mobilní telefon je speciální, protože není jen důležitým předmětem, ale reprezentuje také naše další sociální vazby,“ vysvětlila jedna z autorek studie Veronika Konoková. Podle ní jsou mladí lidé na svých telefonech závislejší. „Děti, které používaly mobil v dětství, na něm budou více závislé,“ dodala.
Nomofobie
Závislost na telefonu si každý může ověřit sám, když mu dochází baterka nebo jej ztratí na pár minut ze svého dohledu.
Strachu z odloučení od mobilu se říká nomofobie, což pochází z anglického pojmenování „no-mobile-phone-phobia“. Podle některých studií jsou touto fobií postiženi až čtyři z pěti mladých lidí.
Studie maďarských psychologů byla zveřejněna v časopise Computers in Human Behaviour.
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
To že jsou jedinci příveskem debila jsem viděl už u prvních modelů kdy pořvávali za chůze a brkali, teď to dotáhli k tomu že si u oběda a stolu mobilují v společnosti protože už neumí hovorově z očí do očí 5komunikovat, vážně ne.
Smutne, ale pravdive.
Z poslední věty bych si správně tipl, že je zase z Análně. Bakala tam má neskutečný czeštyn vemena, samozřejmě tyhle 20-25 letý digitální dementy.
—
Jsem asi opačný extrém, neb na jedno nabití mi fón vydrží 40 dní. Na poličce. Při cestování zásadně letadlo a na noc se vypíná sám, páč není zas tak blbej.