…..lidé se odlidštili a nezajímá je nic jiného než barevné pomíjející papírky. To je skutečně naprostý děs, běs a hrůza v téhle společnosti. Je to konečná, pokud se nestane zázrak. Možná by se také k tomuto případu měl okamžitě řešit systém 5G, který se týká také mladých lidí a nikdo nezůstane ušetřen….

11:54

Když okamžitě, a nejlépe ještě včera, nezačneme, pozabíjí nás dříve, než si můžete jen domyslet…..

Jsem v šoku, co se děje. Ewa Farna se emotivním vzkazem zapojila do kauzy Seznamu

Půl milionu fanouškům na Instagramu poslala zpěvačka tento vzkaz v reakci na reportáže Ve stínu Slunečnice. (Video: Seznam.cz)

Nesmí nám být jedno, jak se chováme ke starým lidem. Populární zpěvačka děkovala investigativním reportérům Seznam Zpráv za sérii reportáží z ostravského domova pro seniory a nabízí svou pomoc.

„Jsem v šoku, co se děje, jak se lidé dokážou chovat k jiným, bezbranným lidem. Ti starší lidé dali někomu život, celý život pracovali, normálně s námi fungují ve společnosti – a někdo je schopen se k nim pak takhle chovat ve chvíli, kdy mají důstojně dožít svůj život?“

„Fuj, zase smrdíš!“ Reportéři Seznamu se skrytou kamerou v domově seniorů

tm dodává: ano smrdí proto, protože se o ně za peníze které dostávají ani nestarají a jen jim nadávají. Je to společnost v totálním rozkladu

20. 11. 6:00

Vzkazem pro více než 480 tisíc sledujících reagovala Ewa Farna na osmiměsíční projekt Seznam Zpráv Ve stínu Slunečnice, kdy reportéři Jiří Kubík a Nikola Zwrtková mapovali situaci na prvním oddělení ostravského domova pro seniory Slunečnice, kde se část personálu chová naprosto nevhodně k některým klientům.

[wp_ad_camp_2]

 

„Pojďme nebýt lhostejní!“

„Chtěla bych poděkovat těmto investigativním novinářům Seznamu za jejich práci, že nás upozornili na tento problém,“ říká ve videu Ewa Farna a svým více než 480 tisícům sledujících vzkázala: „Chtěla bych vás poprosit, jestli někoho takového znáte nebo sami někoho máte v domově seniorů, ujistěte se, že je o něj dobře postaráno, že je vaše rodina v dobrých rukách.“

„Stáhli mi kalhotky na chodbě plné lidí.“ Seniorky popisují dění ve Slunečnici

tm dodává: obsluha těchto zařízení zapomíná na to že možná za pár roků zde budou také. Pak si to vyžerou i s chlupama!!!!!

21. 11. 6:30

Série reportáží postupovala od svědectví některých pečovatelek a příbuzných klientů přes infiltraci do prostředí domova, svědectví konkrétních klientek až k následné konfrontaci s vrchní sestrou, ředitelem domova a nakonec i náměstkem ostravského primátora, ombudsmankou a ministryní sociálních věcí.

Projekt Ve stínu Slunečnice vyvolal mimořádný ohlas diváků, do redakce přišly stovky vzkazů s podobnými příběhy ze Slunečnice i dalších domovů v celé republice. V návaznosti na reportáže ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) svolal mimořádnou tiskovou konferenci a oznámil konkrétní opatření ve Slunečnici, mimo jiné odchod dvou pečovatelek, naopak ředitel domova ve funkci „podmíněně“ zůstal. Ve Slunečnici nyní probíhá řada kontrol i policejní vyšetřování.

[wp_ad_camp_2]

 

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) reagovala na reportáže Seznamu prohlášením, že předloží novelu zákona o sociální péči, která by měla konečně zalepit bílá místa v systému, jak o nich v reportáži mluvila ombudsmanka Anna Šabatová. Jde mimo jiné o to, že dosud neexistuje jasný mechanismus, kdo může účinně prověřovat stížnosti klientů na poskytovanou péči, neexistuje jasný standard, kolik personálu se musí starat o daný počet klientů a nejsou dány sankce za narušování důstojnosti člověka.

27. 11. 7:30

„Kdybychom se chovali slušně, normálně, s úctou k jiným lidem, tak by se to ani nemuselo řešit zákonem. Pojďme k tomu nebýt lhostejní,“ apeluje na své fanoušky Ewa Farna. Svůj vzkaz končí zmínkou o tom, že se sama chce zapojit do kampaně na podporu seniorů.

[wp_ad_camp_2]

 

Pomoc nabízí i Taťána Gregor Kuchařová

O reportážích Seznamu se zmínila i česká modelka Taťána Gregor Kuchařová, zakladatelka nadace Krása pomoci, když ve čtvrtek večer na letošním ročníku Czech Social Awards předávala cenu v kategorii Fair Play.

„V poslední době rezonuje jeden případ z domova pro seniory, kdy dochází opravdu k velkému zneužívání starších lidí,“ uvedla Kuchařová. „My (nadace Krása pomoci, pozn. red.) se snažíme zasadit o to, aby byli kvalitní pracovníci, aby odváděli dobrou práci, protože to, co vykonávají, je nesmírně důležité a nejsou motivováni ani finančně. Byli bychom rádi, aby se zároveň zvedla prestiž tohoto povolání jako takového.“

Zdroj: seznamzpravy.cz

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.