Určitě jste o tom už slyšeli, nebo jste to zažili na vlastní kůži. Velmi mnoho lidí si oblíbilo pojmy ,,stará a mladá duše”. Nejčastěji tyto dvě nálepky zaznívají na různých esoterických setkáních z úst samozvaných guruů a duchovních vůdců. Aby si získali vaši přízeň a polichotili vám, ale přitom vám nelezli do zadku až tak moc okatě, prohlásí o vás, že jste ,,stará duše”, tedy ta která už je vyzrálá a zkušená. Pokud je si vůdce skupiny hodně nejistý a potřebuje se hned zezačátku pro jistotu zalíbit všem, prohlásí, že ,,se tu dnes sešly jen samé staré duše”…

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jakoby snad měli nějaký zázračný okulár, pomocí kterého jsou schopní ,,měřit vaše duchovní stáří”. Položili jste si někdy otázku, jak se to pozná a jak může někdo něco takového o vás prohlásit, i když vás třeba ani nezná a jenom vás viděl deset minut někde sedět na polštářku? Nezdá se vám to směšné?

Pojem ,,mladá duše” se příliš nepoužívá, ale můžete se s ním setkat, když se třeba duchovnímu guruovi nějak nezamlouváte, nebo když podle něčí (jistě velice fundované) optiky vykazujete znaky neznalosti, nezralosti, nebo unáhlenosti…. ,,On je ještě mladá duše, na to přijde časem”.

Dlouho mi vrtalo hlavou, kde se vlastně tyto pojmy vzaly a jestli jsou založeny na skutečnosti a jestli reflektují něco reálného. Když tuto nálepku dostanete od někoho, může vám to také začít vrtat hlavou. Mnohokrát se mi stalo, že se na mě lidé obraceli s dotazem, abych jim vysvětlila nějaký záhadný pojem, kterým byli označeni, ale už jim nebylo vysvětleno, co to znamená. Mohou to být naprosto exotické výmysly které nezná ani google, ale pojem ,,stará duše” se opakuje. Je zkrátka populární.

Na internetu se můžete o starých duších dočíst, že jsou to podivíni, samotáři, duchovně založení lidé, zvláštní děti, lidé co nevyhledávají žádné duchovní autority a jedou si svoje, nejsou to materialisté. Stará duše by podle charakteristik měla být také moudrá, samostatná, nezávislá, s potřebou pomáhat druhým lidem, silně empatická, ovládá svou mysl, je originální, raduje se z maličkostí, má smysl pro spravedlnost a etiku… Když si všechny tyto popsané symptomy ,,staré duše” dáte dohromady, zjistíte, že je to perfektní popis introverta  … Znamená to snad, že všichni introverti jsou staré duše? Samozřejmě, že ne.

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE: Jste „Stará duše” nebo „mladá duše?” A záleží na tom?

 

[wp_ad_camp_2]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.