Měsíční kámen, který v roce 1969 darovali astronauti Apolla 11 nizozemskému premiérovi, se ukázal být padělkem. Nizozemské národní muzeum Rijksmuseum v roce 2009 s rozpaky oznámilo, že jeden z jeho nejoblíbenějších exponátů, měsíční kámen, který měl odhadovanou hodnotu 308.000 liber, je padělek. Ve skutečnosti je to jenom starý kus zkamenělého dřeva, který nikdy nebyl ani poblíž Měsíce.

Rijksmuseum je proslulé svými sbírkami výtvarného umění, zejména obrazy Rembrandta a dalších mistrů. Jeden z jeho exponátů, „měsíční kámen“, byl poprvé představen v říjnu 2006 jako ústřední exponát výstavy „Leť se mnou na Měsíc“. Muzeum tehdy uvedlo, že kámen symbolizuje „objevování neznámého, kolonizaci vzdálených míst a přivážení pokladů…“. Představení a přednáška o „měsíčním kameni“ se dokonce naplánovala na 7. října, aby byl akorát úplněk.

Kámen byl předán jako soukromý dar bývalému premiérovi Willemu Dreesovi mladšímu v roce 1969 velvyslancem USA v Nizozemsku J. Williamem Middendorfem II. během návštěvy astronautů Apolla 11 Armstronga, Collinse a Aldrina krátce po prvním přistání na Měsíci. Drees byl již 11 let mimo svůj úřad, ale byl považován za váženého státníka.

Pokračování článku: Kámen z měsíce, který přivezl Neil Armstrong a Buzz Aldrin, je podvrh

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.