…..náhody neexistují. To víme. Právě když jsem chtěl v určitou hodinu publikovat tento příspěvek, tak mně na hodinku vypadl internet a né a né naskočit. Když jsem chtěl odejet k benzínce, abych ho mohl publikovat, tak naskočil. MATRIX mně dobře trolil…..

18:54

Kandidátka na europoslankyňu Šimkovičová exkluzívne: Rakúsko je nenápadným členom V4. Dúfam, že Čaputová ju nebude oslabovať ako Kiska

Nezaradená poslankyňa slovenského parlamentu Martina Šimkovičová nedávno šokovala slniečkárov statusom, v ktorom sa potešila stopke z ministerstva pre LGBTI projekty, pretože „peniaze sa dajú využiť aj lepšie“. Politikov delí skôr podľa postoja k migrácii ako na ľavicových či pravicových. Sama je výrazne protimigrantská.  Na protiruské sankcie podľa nej doplácame, pričom krajiny, ktoré ich navrhli, s Ruskom potichu ďalej obchodujú. Pochádza z vinárskej Modry, na cestách počúva Mozarta a pri maľovaní ju inšpirujú impresionisti.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Považujete stále za zmysluplné delenie na ľavicu a pravicu? Nie je dnes skôr na mieste deliť politikov na pronárodných/antimigrantských a antinárodných/promigrantských?

Nie, nemyslím si, že delenie na ľavicu a pravicu je ešte stále aktuálne. Skôr sa naozaj prikláňam k deleniu na pronárodných a protinárodných politikov. Ale som za zdravú diskusiu, ktorá hľadá možnosti riešenia, konsenzu. Dnes je moderné sa polarizovať, prikloniť na jednu či druhú stranu nekompromisne. A čo hovorí druhá strana je pre tú prvú absolútne (aj keď to je pozitívne) neprijateľné. To čo sme za spoločnosť, keď vám niekto za váš názor dokáže želať smrť a tie najhoršie veci so spŕškou vulgárností a hodnotí vaše správanie s tým, že si vymyslí fakty, ktoré sú v skutočnosti len klamstvá? Čo na tom, hlavne že sme si kopli, dôsledky už dnes nikto nerieši. A to je chyba.

Svet nie je čiernobiely, ani ja nemám čisto konzervatívne názory. V čom zastávate rovnaký, alebo podobný názor ako tábor slniečkárov/liberálov, resp. v čom by ste s nimi mohli najľahšie nájsť spoločnú reč? V čom naopak určite neustúpite?

Určite sú témy, v ktorých vieme aj my (tieto tábory) nájsť spoločnú reč. Ja mám aj medzi priateľmi ľudí, ktorí sa svojimi názormi dajú zaradiť medzi tzv. slniečkárov. Nikoho za jeho názor nenapádam a myslím že s tými, ktorí chcú nájsť spoločnú reč, sa to aj vždy podarí. Na tejto, druhej strane však väčšinou býva problém – slniečkári, žiaľ, bývajú extrémne netolerantní k iným názorom a málokedy majú snahu nájsť spoločné témy.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nedávno ste v NR SR predložili novelu povoľujúcu podanie žaloby aj proti právoplatnému uzneseniu v konaní o návrat maloletého do cudziny vo veciach neoprávneného premiestnenia alebo zadržania. Na tento návrh sa zniesla kritika veľvyslancov, hoci ste ho pripravovali v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti…

Som presvedčená, že kritika voči môjmu návrhu sa zniesla iba pre nepochopenie podstaty zákona. V podstate s týmto mojím návrhom nemal nikto problém, iba traja poslanci zo SaS. Ich argumenty boli vysvetlené, napriek tomu si stále idú svoju pesničku. Prečo? Neviem. Môžem si myslieť.

Aké ďalšie návrhy ste ešte počas svojho pôsobenia v NR SR pripravili?

Bola som spolupredkladateľka novely o Ústave pamäti národa a predkladala som aj zákon, aby neboli prípustné súkromno-znalecké posudky v prípadoch kedy ide o deti v sporoch o zverenie do starostlivosti.

Podľa akého kľúča hlasujete v parlamente?

Ja vždy, keď hlasujem za, tak to robím z presvedčenia, že návrh je rozumný. Inak som proti. Je pritom úplne jedno či je to z dielne opozície, alebo koalície.

Čo bola podľa vás najväčšia hlúposť, za ktorú zahlasovali europoslanci?

Najväčšia hlúposť, o ktorej hlasovali poslanci Europarlamentu bola, keď podporili povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov a sankcie pre vlastnú krajinu, ak táto odmietne migrantov prijať.

Ku ktorej zo 7 politických frakcií by ste sa v prípade vášho zvolenia do europarlamentu (ne)pridali?

Toto bude predmetom rokovaní po voľbách.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hlasovali by ste v europarlamente za zrušenie protiruských sankcií?

Samozrejme. Tie sa minuli účinku a doplácame na ne hlavne my, Slováci. Ostatné krajiny, ktoré sankcie navrhli, s Ruskom naďalej obchodujú. Samozrejme v tichosti.

Vo svojom televíznom vystúpení kandidátky na europoslankyňu ste zdôraznili potrebu orientácie Slovenska na V4. Nemyslíte si, že novozvolená prezidentka bude oslabovať jednotu tohto zoskupenia?

Ja dúfam, že naša novozvolená prezidentka nebude oslabovať silu zoskupenia V4 tak, ako to robil prezident Kiska. Je na pani Čaputovej, ktorou cestou sa rozhodne ísť a či bude zastupovať slovenských občanov a ich vôľu, alebo cudzie záujmy.

Je podľa vás reálne/žiaduce snažiť sa o rozšírenie V4 na širšie (stredoeurópske) spoločenstvo, napríklad o Rakúsko?

Áno, rozširovanie o Rakúsko je zmysluplné. Myslím, že Rakúsko už aj je takým tichým, nenápadným členom V4.

Čo súdite o vývoji situácie u našich susedov?

Nerada by som to v tejto fáze už hodnotila, uvidíme ako dopadne vyšetrovanie. Je to čerstvé a ešte asi nemáme všetky informácie.

[wp_ad_camp_2]

 

Prečo ste sa pri eurovoľbách nespojili s poslancom Marčekom, ktorý má podobné politické názory ako vy? Máte s pánom Marčekom na niečo v zahraničnej, či domácej politike odlišný názor?

S Petrom Marčekom mám na mnohé veci identické názory, prípadne veľmi podobné. V čom sa nezhodneme, je systém strany, ktorý Peter preferuje – priama demokracia. To je aj dôvod, prečo som nevstupovala do hnutia, ktoré založil.

Máte v niečom principiálne odlišný politický názor od vašej asistentky Petry Demkovej, ktorá je aj vašou dlhoročnou kamarátkou?

Ak by sme mali rozdielne názory, určite by sme spolu nemohli pracovať. Ak aj v niečom nemáme názor identický, nie sú to zásadné veci. Poznáme sa viac ako dvadsať rokov.

Máte nejakého obľúbeného hudobného interpreta? Vy sama zručne maľujete, čím sa inšpirujete? Zaujala vás tvorba nejakého (slovenského) výtvarného umelca?

Nemám obľúbeného hudobného interpreta ale čo sa týka žánru, rada počúvam chill out, niekedy Mozarta, najmä na dlhšie jazdy autom, keď šoférujem sama. V oblasti výtvarného umenia, mám veľmi rada impresionistov a nimi sa aj rada inšpirujem, keď maľujem. Moderné výtvarné umenie, futurizmus či kubizmus si rada pozriem v galérii. Tento druh obrazov doma však nemám a ani ich nemaľujem. Zo slovenských autorov obdivujem obrazy Jana Hálu a Martina Benku.

Ak chcete podporiť takýto informačný prúd, sledujte a zdieľajte našu stránku Antisa.

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.