Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Kauza sledování lidí během pandemie poukazuje na možné stinné stránky pandemické úmluvy WHO
V květnu 2024 bude Světová zdravotnická organizace (WHO) schvalovat dva důležité dokumenty – pandemickou úmluvu (dále také jen jako úmluva) a změny k Mezinárodním zdravotnickým předpisům (IHR). Tyto dokumenty by měly podle českého ministerstva zdravotnictví (MZ) zlepšit koordinaci členských zemí WHO v případě budoucích pandemií. Přípravu těchto dohod ale doprovází některé obavy, například ze ztráty suverenity členských zemí WHO a ze vzniku kontrolně-sledovacího aparátu.
Zástupci ministerstva ve sněmovně obhajovali pandemickou úmluvu
Podle Kateřiny Baťhové, vedoucí mezinárodního odboru MZ, je však ztráta suverenity členských států jeden z „mýtů“, které se kolem úmluvy šíří.
„WHO neměla a nikdy mít nebude přímý vliv na fungování zdravotnictví. Vždy půjde v důsledku o rozhodnutí jednotlivých států,“ odvolala se Baťhová na čl. 3, bod 2 říjnového návrhu úmluvy.
Nemusí jít ale o omezení pravomocí ze strany WHO. Členské země je mohou odevzdat evropským institucím
Čl. 1 písmeno g návrhu úmluvy například umožňuje plnohodnotné zapojení regionálních organizací, což se vztahuje například i na Evropskou unii (EU). Čl. 32 dále uvádí, že regionální instituce mohou členské země zastupovat a převzít jejich zodpovědnosti a kompetence.
Existuje tedy možnost, že by během příští pandemie mohly za členské země rozhodovat o pandemických opatřeních právě instituce EU. Tuto možnost analyzuje v rozhovoru pro Inovaci Republiky také advokát Libor Hlavsa. EU se navíc aktivně zapojila do přípravy textu úmluvy a zaslala WHO již několik návrhů změn. Například zde a zde. Existují však kritické hlasy proti zapojení EU do příprav úmluvy.
Organizace připravují výzvu proti zapojení EU do příprav úmluvy
Americká výzkumnice Maryl Nassová, která dlouhodobě analyzuje aktivity WHO, informuje na svém Substacku o připravované společné výzvě dvou neziskových organizací Door to Freedom a Iustitia Europa, která bude zaslána europoslancům a evropským institucím.
Výzvou chtějí tyto organizace upozornit na vyjednávání EU k připravovaným dokumentům WHO, jež vnímají jako sporné. Upozorňují, že EU není signatářem WHO a podle Smlouvy o fungování EU (článek 168) má EU pouze podporující kompetence a neměla by tedy být součástí vyjednávání o úmluvě.
Tyto organizace také vyzvou Evropskou komisi a Radu EU, aby identifikovaly jednotlivé návrhy unie v souvislosti s úmluvou a IHR a uvedly ty, které WHO do dokumentů již začlenila. Možnou ztrátu suverenity ale neřeší jen členské země EU. Tato problematika je relevantní také ve Spojených státech.
Američtí kongresmani kritizují roli Činy ve WHO a neprůhlednost schvalovacího procesu IHR
Ve sněmovním výboru pro dohled diskutovali tento týden kongresmani právě dokumenty vztahující se k úmluvě a zdravotním předpisům IHR a otázku reformy WHO. Kongresmani několikrát doporučili omezit pravomoci Číny ve fungování WHO, a to především v souvislosti s netransparentností aktivit Číny během covidové pandemie.
Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová kritizovala WHO kvůli nepřehlednému procesu schvalování návrhů změn IHR. Greeneová uvedla, že „členské země nebudou mít možnost analyzovat případné změny v IHR před hlasováním na shromáždění v květnu 2024. Takový postup by mohl vést k omezení suverenity jednotlivých zemí“. Na říjnovém jednání WHO došlo totiž ke změně schvalovacího procesu pozměňovacích návrhů IHR.
Naše ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že členské země budou mít pro analýzu změn IHR několik týdnů
Redakce Epoch Times požádala české ministerstvo zahraničních věcí o vysvětlení této změny. Mariana Wernerová z odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí ČR sdělila 20. 11. 2023 v e-mailu pro Epoch Times:
„Změny Mezinárodních zdravotnických předpisů jsou vyjednávány v pracovní skupině složené ze všech členských států WHO. Nejedná se tedy o proces vedený WHO, resp. jejím sekretariátem, v jehož čele stojí Generální ředitel WHO. Generální ředitel WHO změny v této situaci skutečně pouze předkládá v souladu s postupem předvídaným MZP (konkrétně čl. 55, odst. 2). Diskuze členských států budou v pracovní skupině dále pokračovat během jara a finální změny budou jejím výstupem. Pro členské státy tak nebudou žádným novem. I přesto doplňujeme, že mezi výstupy pracovní skupiny a jejich předložením ke schválení WHO bude několik týdnů.“
Jednotný přístup a dezinformace
Návrh pandemické úmluvy v čl. 1 vzájemně propojuje zdraví lidí, domácích a divokých zvířat, rostlin a ekosystémů. V rámci toho členské země budou naplňovat relevantní aktivity v oblasti klimatických změn či udržitelného rozvoje. V čl. 5 se členské země zavazují vytvořit, implementovat či posílit kontrolní systémy v souvislosti se zavedením přístupu „One Health“ (Jednoho zdraví). Je otázkou, jak se tento přístup bude realizovat v praxi.
V říjnu tohoto roku například zástupci dvou set zdravotnických časopisů požádali WHO, aby během květnového shromáždění 2024 vyhlásila klimatickou krizi a ztrátu biodiverzity u živočichů jako globální krizi ve zdraví. Existuje mnoho odborníků, kteří ale mají ke klimatické krizi různé výhrady.
Znamenalo by to, že vybočení od přijatého přístupu One Health by eventuálně mohlo být považováno za dezinformaci? To nevíme.
Nicméně, v této souvislosti je vhodné uvést znění čl. 18, bod 1 připravované pandemické úmluvy, který se týká „dezinformací“:
Smluvní strany posilují vědeckou gramotnost, gramotnost obyvatelstva v oblasti veřejného zdraví a pandemií, jakož i přístup k informacím o pandemiích a účincích a příčinách, a bojují proti nepravdivým a zavádějícím informacím, misinformacím nebo dezinformacím, a to i prostřednictvím účinné mezinárodní spolupráce a kooperace…
Příklad cenzury odlišných názorů z Velké Británie
Tento týden britské médium Daily Mail uvedlo, že obdrželo od britské armády oficiální dokumenty, které potvrdily, jak britská vláda společně s armádou v rámci operace Whitehall cenzurovala odpůrce pandemických opatření. Mezi nimi byly i známé osobnosti, jako například bývalý ministr David Davis či známý novinář Peter Hitchens.
„Operace Whitehall je útokem na svobodu slova. Jde o praktiky hodné autoritativních režimů. Ti, kteří stáli za touto operací, věděli, že jde o špehování politiků, novinářů, médií, a přesto tyto aktivity dělali,“ řekl Jake Hurfurt z organizace Big Brother Watch.
Britská vláda se vyjádřila, že „dezinformace na webu představují vážnou hrozbu, proto se během pandemie spojila s odborníky ze širokého spektra vlády, aby monitorovala dezinformace o covidu“.
Pokud jde o „správné informace“, na „tenkém ledě“ se pohybovala i naše vláda. Minulý měsíc MUDr. Vladimír Čížek (pdf) prezentoval v Poslanecké sněmovně svou vlastní investigaci, resp. ověřování oficiálních vládních informací o očkování proti covidu-19, které byly publikovány na webových stránkách ministerstva zdravotnictví nebo prohlášeny jeho představiteli, a které se postupně ukázaly jako zavádějící či nepravdivé.
Převzato z epochtimes.cz
USA se stáhly ze Světové zdravotnické organizace. …
7. 7. 2020 — Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to agentury DPA a AFP …
Jako kdyby si lidi nepamatovali na očko, které zase pro dobro “lidí” zařídili jisté firmy pod hlavičkou WHO. Jo tečka,……
Stačí se podívat na toho hada ve znaku WHO a máme jasno.
Chtějí vyvraždit lidstvo, to je plán WHO a dalších spolků, povinné očkování smrtícími koktejly, sledování, digitální id a sociální kredity po vzoru Číny.
Okamžitě vystoupit z WHO.
Je velký omyl myslet si že WHO je organizace států. WHO je financovaná z 15% státy z toho USA tam dává 8%. Zbytek jde ze korporatní sfery a z toho je 70% nadace Melindy a Billa Gatesových. Dále korporaty Pfizer Moderna atd. PODLE TOHO VYPADAJÍ I HLASOVACÍ PRÁVA. Žádný živý člověk se nemusí podřizovat pravní formě tedy korporátu.
Temné stránky pandemickej zmluvy sú bohužiaľ reálne
Zrušiť celú WHO a zabrániť kompetenciám EÚ!