….je to zajímavá myšlenka, která stojí za vyhodnocení…..

30.6.2015
Vojenská aliancia sa stala tou silou, ktorá zadržiava západné krajiny aby sa nepúšťali do vážnych konfliktov medzi sebou. USA by nemali ohrozovať existenciu NATO, pokúšajúc sa doň zahrnúť stále nové a nové štáty, myslí si The National Interest.
MOSKVA, 30. jún – RIA Novosti. Blok NATO musí existovať nezávisle od existencie vonkajších výziev, pretože predovšetkým pomáha bojovať s vnútornou hrozbou – s krutými dejinami Európy a protirečeniami medzi západnými krajinami, píše The National Interest.
Hoci pôvodne jedným z hlavných cieľov pri vytváraní NATO bolo odolávanie ZSSR, aliancia pomáha zadržiavať nepriateľské tendencie medzi európskymi štátmi. Spoločný bezpečnostný systém umožnil krajinám, ktoré stáročia medzi sebou bojovali, takým ako Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Taliansko a Británia sa zjednotiť a nemať medzi sebou konflikty.
„Ak sa organizácia rozpadne, jej bývalí účastníci narazia na nové bezpečnostné výzvy a môžu sa sformovať nové koalície. O jednu-dve generácie sa v Európe objaví množstvo medzi sebou znepriatelených aliancií, aké existujú v Tichooceánskom a Blízkovýchodnom regióne a existovali v rôznych časoch v dejinách v samotnej Európe,“ – píše sa v článku.
Okrem toho, následky akéhokoľvek rozsiahleho konfliktu v Európe sa rozšíria ďaleko za jej hranice, domnieva sa The National Interest.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Medzitým v súčasnosti existuje reálna hrozba existencie NATO a táto hrozba pochádza zvnútra. Nebezpečenstvo spočíva v možnom rozšírení aliancie na pozadí vyhrotenia vzťahov s Ruskom. Noviny spochybňujú otázku zmysluplnosti zapojenia bývalých krajín Centrálnej a Východnej Európy a taktiež bývalých sovietskych republík, konkrétne Gruzínska a Ukrajiny.
„Ak sa zriekneme poskytnutého starými spojencami záväzku o kolektívnej obrane vo vyťahu k takým novým členom NATO ako Poľsko a Pobaltie, podkope to stabilitu v Európe a zničí transatlantické vzťahy,“ – podotýka NI.
Ale pritom „Spojené štáty a ich spojenci by mali vyvážene pristupovať k postsovietskym štátom Východnej Európy a Južného Kaukazu, ktorí majú záujem o členstvo k aliancii,“ píše sa v časopise.
Lídri Nemecka a Francúzska si uvedomujú to, že Gruzínsko a Ukrajina nie s vhodní kandidáti na rolu nových členov západného vojenského bloku. Gruzínsko po vojne v roku 2008 „by sa stalo ťažkým bremenom pre NATO“. To isté sa dá povedať aj o Ukrajine, na východe ktorej teraz prebieha konflikt. „Washington musí zdôrazniť, že obmedzenie spolupráce aliancie s postsovietskymi štátmi (s výnimkou Pobaltia) je v súlade s politikou NATO, hoci aj nedeklarovanou oficiálne,“ píše sa v článku.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.