;

Nebylo by to skvělé přinést zpátky do života své drahé, když o ně přijdeme? Donedávna to bylo jenom science –fiction, ale současné pokroky v biotechnologiích už tuhle možnost přinesly, alespoň pokud jde o bohaté zákazníky.

Kredit: Library of Congress.

Americká zpěvačka a herečka Barbra Streisand nedávno ztratila svého oblíbeného psíka jménem Sammie. Zároveň se rozhodla, že si Sammie nechá naklonovat. Nyní vychovává štěňata Miss Scarlet a Miss Violet, přičemž obě jsou identickými genetickými kopiemi Sammie. Stálo jí to zhruba 100 tisíc dolarů.

Odborníci ale říkají, že Miss Scarlet a Miss Violet prakticky jistě nebudou zcela identickými kopiemi původní Sammie.

Veřejnost má díky nesčetným filmům a příběhům pocit, že vlastnosti zvířat nebo rostlin jsou stoprocentně určovány jejich geny. Média často halasně oznamují objevení genu pro „něco“, co je fyzická vlastnost nebo psychologický rys. Takže lidé očekávají, že klony budou naprosto identické verze původního vzoru, se všemi jeho vlastnostmi a rysy.

Realita je ale ve skutečnosti mnohem komplikovanější. Zjistila to i Streisand, když v nedávném interview pro časopis Vanity poznamenala, že Miss Scarlet a Miss Violet mají navzájem odlišné osobnosti. Teď Streisand čeká, jak to dopadne, až budou klonovaní psíci starší. Je zvědavá, jestli budou mít hnědé oči jako Sammie a její vážnou povahu.

Pozorování Streisand jsou v souladu s existujícími důkazy o tom, že například lidská jednovaječná dvojčata (která mají také zcela shodné geny), se mohou dost výrazně lišit osobností, zdravím a dokonce i fyzickými vlastnostmi.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.