Kouzlo koček bylo v mnoha kulturách velmi ctěno, zatímco jindy byly pronásledovány jako ďáblovi přisluhovači, nebo dokonce byly považovány za zdroj nekonečné smůly a biblické zkázy. Přesto jsou to naše společnice od počátku civilizace. Lidé si je vybrali kvůli jejich hravé a veselé povaze a díky schopnosti lovit škůdce, kteří ohrožovali lidskou společnost šířením nemocí, nebo ničením úrody.

[wp_ad_camp_2]

Kočičí kouzlo v legendách starověkého Egypta
Tato schopnost byla považována za posvátnou pro starověké Egypťany, kteří ztotožnili bohyni Bastet s krásnou tváří domácí kočky. Příběh zahrnuje velkou bitvu mezi Velkým bohem všech – bohem slunce Ra – proti strašlivému Apophisovi, nebeskému jedovatému hadovi, který chce Ra pohltit a zničit. Ra nejprve vytvoří a přivolá Sekhmet, božskou lvici a pošle ji, aby ho bránila a zničila všechny povstalce. Ra si všiml, že byla příliš divoká a přivolal ji zpět. Místo Sekhmet pak vyslal méně násilnou a ochranářskou k lidem, bohyni Bastet. Ra bojoval po staletí proti Apophisovi a rozhodl se použít silné kouzlo, kterým se spolu s Bastet teleportoval do nejtemnějších hlubin, kde bude Bastet i nadále bránit Ra a celé stvoření života proti démonickému hadovi, který je díky tomu navždy oslabený a neschopný se vrátit.

Bastet

Isis bohyně moudrosti také milovala a chránila kočky. Proto kočky nesměly být nikým zraněny, protože to bylo považováno za zločin v očích Bastet. Láska egypťanů k jejich kočkám byla tak monumentální, že dokonce tvořili sarkofágy pro své oblíbené zvíře. Egypťané přírovnávali kočky ke slunci, později byla Bastet rozrůstající se řeckou kulturou spojena s bohyní Artenis (Dianou), která je bohyně měsíce.

Isis

Bohyně Artemis miluje kočky
Kouzlo koček je také velmi důležité ve starověkém Řecku. Lidé věřili, že se Artemis proměnila v kočku a schovala se za Měsíc, takže ji divoký démon Typhoon nenašel. Od té doby byla spojována s kočkami. Pro bohyni Artemis jsou však všechna zvířata posvátná.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU: WWW.ALUSKA.ORG – https://aluska.org/kocky-v-legendach-pradavnych-tradicich-a-carodejnych-kouzlech/

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.