…..nic jiného se od něho nedá očekávat….
07:54

 [wp_ad_camp_1]
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Vo štvrtok mu Robert Fico sľúbil podporu proti viacrýchlostnej EÚ.
Zdroj: TASR/AP
Premiér Fico v jeden deň Poliakom a Maďarom sľúbi, že bude spolu s nimi bojovať proti viacrýchlostnej Európe. Na druhý deň potom prehlási, že v tej viacrýchlostnej Európe musí byť Slovensko v jadre integrácie. Naozaj spoľahlivý partner.

Keď Poliaci vo štvrtok usporiadali mimoriadny višegrádsky sumit, hlavne na žiadosť Slovenska na ňom podporili tému neprípustnosti dvojakej kvality potravín. Od Fica na oplátku očakávali zas podporu proti viacrýchlostnej EÚ (tú chcú presadiť Francúzi a Nemci). Niečo za niečo.

Poliaci a Maďari sa viacrýchlostnej EÚ boja

Poliaci sami totiž s dvojakou kvalitou potravín problém nemajú, podiel zahraničných potravín na ich trhu činí asi desať percent. Budapešť je na tom podobne. S Varšavou ju však pojí okrem iného aj strach, že vo viacrýchlostnej Európe by menšie štáty východnej Európy zostali na vedľajšej koľaji.

Z Junkcerovej Bielej knihy ďaľšieho vývoja EÚ by im tak najviac vyhovovalo zachovanie status quo, respektíve  alternatíva výlučne ekonomickej spolupráce. Tá však nie je pravdepodobná.

Fico ako „spojenec“

Preto si Szydlová a Orbán od Fica a Sobotku vo Varšave „vymohli“ aj podpis pod spoločnou dohodou, podľa ktorej budú štáty V4 na sumite v Ríme bojovať proti princípu viacrýchlostnej Európy.

„Nebudeme súhlasiť v zavádzaní rozdielov v EÚ, lebo tie povedú k jej dezintegrácii,“ tvrdila na spoločnej tlačovej konferencii spokojne poľská premiérka Beata Szydlová. Premiér Fico vedľa nej súhlasne prikyvoval, atrament na jeho podpise pod dohodou ešte uschnúť ani nestihol, keď…

Strih, o deň neskôr, rokovanie s britským ministrom Davidom Davisom. „Ak bude viacrýchlostná Európska únia realitou, Slovenská republika chce a musí byť v jadre európskej integrácie, chce byť vo vyššej rýchlosti integrácie, “ tvrdí slovenský premiér.

S integritou svojich vyhlásení problém očividne nemá.

Vierolomnosť sa nevypláca

Nie, nie je nič zlé na tom, ak slovenský premiér háji záujmy svojej krajiny. A áno, pre Slovensko je výhodné byť v jadre integrácie.

Ale prečo potom Maďarom a Poliakom len deň predtým sľubujeme podporu v bitke, ktorú je pre nás nevýhodné bojovať? Alebo inak: to si naozaj slovenský premiér myslí, že po tejto „vierolomnosti“ budeme mať ešte v Maďaroch a Poliakoch spoľahlivých partnerov? Že nás nabudúce podržia, ak budeme niečo od nich potrebovať my?

Ficovi by mal niekto vysvetliť, že so zahraničnými partnermi si nemôže robiť to isté, čo so slovenskými voličmi. Oni si jeho pdrazy pamätajú. A raz mu ich – a bohužiaľ aj Slovensku – spočítajú. A vrátia aj s úrokmi.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.